• انتشار: ۵ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۳:۲۹
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30071
پرینت
بارنت روبین کارشناس برجسته امریکایی

راهبرد ترامپ بدون همراهی مسکو،تهران و پکن موفق نخواهد بود

بارنت روبین، مشاور پیشین ایالات متحده در امور آسیای جنوبی، راهبرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا را ناقص و پر اشکال خواند.

به گزارش رها، بارنت روبین، کارشناس مسائل افغانستان ضمن ناقص و نا کارآمد خواندن راهبرد ترامپ برای افغانستان و جنوب آسیا می‌گوید که در این راهبرد تنها به پاکستان و هند در افغانستان نقش داده شده است اما نقش ایران، روسیه و چین نادیده گرفته شده است.
آقای روبین که در هفتمین نشست امنیتی هرات، صحبت می کرد، تکیه بر گزینۀ نظامی را نیز یکی از نقیصه‌های این راهبرد می‌داند.
او می‌گوید: «این تفکر که ارتش به حکومت کمک خواهد کرد تا ادارۀ مردم و کشور را به دست بگیرد، کارا نیست. اما واشنگتن اکنون این مسأله را درک کرده اند و به سوی یک بخش دیگر این راهبرد که یک راه حل مبتنی بر گفتگو است حرکت می‌کنند.»
به اعتقاد آقای روبین واشنگتن نمی‌تواند بدون ‌تهران، مسکو و پکن در افغانستان صلح بیاورد و می گوید: «من بیم دارم که اگر ایالات متحده بکوشد بدون سهم‌گیری ایران، روسیه و چین، صلح یا چیزی مانند صلح را به افغانستان بیاورد، پیروز نخواهند شد. زیرا هرکدام از این کشورها به ویژه ایران و روسیه توانایی آن را دارند که هرچیزی که بر ضد منافع شان باشد ناکام کنند.
در همین حال، بُشرا گوهر، سناتور پیشین پاکستان نیز در نشست امنیتی هرات گفت که به جای گفتگو با طالبان باید با حامیان طالبان گفتگو شود؛ زیرا به گفتۀ او طالبان مستقل نیستند: «باید ببینیم که حامیان وتمویل کنندگان آنان چه می‌خواهند؟ چه کسی از آنان پشتیبانی می‌کند؟ به نظر من، طالبان یک گروه مستقل نیستند. باید با تمویل کنند‌گان آنان صحبت کنیم و آنان را به میز گفتگو بیاوریم. به نظر من، این‌ها ابزاری هستند در دست حامیان خود که استفاده می‌شوند، باز هم ما می‌کوشیم بگوییم که آن‌ها در صلح سهم دارند.»
نشست دو روزۀ امنیتی هرات، امروز پایان یافت. این نشست هرسال با حضور نمایند‌گان کشورهای منطقه و جهان و نیز سازمان‌های جهانی از سوی انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *