• انتشار: 18 فوریه 2019
  • ساعت: 17:14
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32471
پرینت

رانندگی عمران خان برای بن‌سلمان بی دلیل نبود!

مقام‌های دو کشور، تفاهم‌نامه‌هایی را در بخش‌های استخراج و تصفیه نفت و گاز، استخراج معادن، صنایع، گردشگری، همکاری‌های فنی و بخش‌های دیگر امضا کردند که بیست میلیارد دالر ارزش دارند.

انتشار تصاویری که در آن عمران خان، نخست وزیر پاکستان، پشت فرمان یک ماشین سیاه رنگ لوکس نشسته و در حالیکه لبخند بر لب دارد، محمد‌بن سلمان را به سوی محل مورد استقبال در اسلام‌آباد می‌برد، در رسانه‌ها برخی را متعجب ساخت؛ تعجب این عده از این بود که نخست وزیر پاکستان با نادیده گرفتن عرف‌های دیپلماتیک رایج خود پشت فرمان ماشین حامل بن‌سلمان نشسته‌است.

از سویی هم، قبل از ورود بن‌سلمان به اسلام‌آباد در روز گذشته، مسیرهایی که برای عبور ولیعهد عربستان در نظر گرفته‌شده بود با عکس‌های از بن‌سلمان آزین گشته بود.

بدون شک در چنین فضایی و با این شیوه‌ی استقبال پاکستانی‌ها، بن‌سلمان نباید احساس بیگانگی کرده باشد.

سفر محمدبن سلمان به پاکستان اما در حال‌وهوایی صورت گرفت که جو منطقه‌ای خیلی برای پاکستان ملایم نبود؛ حمله انتحاری در استان سیستان و بلوچستان به ماشین حامل سربازان سپاه پاسداران ایران توسط گروه «جیش‌العدل» که در آن بیست و هفت نفر کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند و نیز حمله تروریستی هفته قبل در منطقه کشمیر به کاروان نیروهای هندی سبب خشم شدید کشورهای ایران و هند بر پاکستان شده‌بود.

مقامات ایرانی و هندی در یک اجماع نظر پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرده اخطار دادند در صورت تکرار و عدم قطع حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی، آنان خود برای نابودی این گروه‌های تروریستی اقدام می‌کنند.

در این میان، وزیر دولت عربستان در امور خارجی، از این که ایران به علت حملۀ انتحاری هفته گذشته در این کشور، انگشت اتهام را به سوی عربستان گرفت انتقاد می‌کند.

عادل الجبیر، وزیرخارجۀ عربستان سعودی می‌گوید: «تعجب می‌کنم که وزیر خارجۀ ایران می‌کوشد که به علت دشواری‌ها در کشور خودش، دیگران را ملامت کند..»

مقامات پاکستانی اما بدون توجه به پیامدهای منفی این رویدادهای تروریستی به گرمی از مهمان خاص خود استقبال کردند و بهای خوش‌خدمتی‌شان به ولیعهد عربستان را دریافت کردند.

محمد بن سلمان که شام روز یک‌شنبه (۲۹دلو) به پاکستان رسید و عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان هم‌چون مهمان ویژه از او پذیرایی نمود و خودش برای محمدبن سلمان رانندگی کرد و اورا به دفتر نخست‌وزیری رساند، طی جملاتی گفت پاکستان یکی از کشورههای مهم در آینده است و عربستان قصد دارد با این  کشور به پیشرفت‌های کلانی دست یابد.

محمد بن سلمان، با پذیرش درخواست پاکستان دستور داده است که بیش از دو هزار پاکستانی نیز از زندان‌های عربستان رها شوند.

مقام‌های دو کشور، تفاهم‌نامه‌هایی را در بخش‌های استخراج و تصفیه نفت و گاز، استخراج معادن، صنایع، گردشگری، همکاری‌های فنی و بخش‌های دیگر امضا کردند که بیست میلیارد دالر ارزش دارند.

محمد بن سلمان در این باره گفت: «ما باور داریم که پاکستان می‌تواند در آینده، کشور بسیار بسیار مهمی باشد و شما می‌خواهید مطمئن باشید که ما بخشی از آن استیم.»

در همین حال، پاکستان مهمترین مدال غیرنظامی این کشور یعنی «نشان پاکستان» را به ولیعهد عربستان داده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان بیان داشت: «عربستان سعودی همواره دوستی بوده است که پاکستان به آن نیاز داشته است. از همین رو برای آن ارزش قایل هستیم.»

به هرصورت به اذعان بسیاری که نحوه استقبال عمرخان از بن‌سلمان را دیدند، رانندگی عمران خان برای بن‌سلمان برخلاف سرزنش بسیاری، برای پاکستان خیلی پر میمنت بود.

پاکستان از جمله کشورهای با اقتصاد ضعیف می‌باشد و بسیاری از شهروندان پاکستانی به سختی قادر به تأمین نیازهای اولیه خود می‌باشند.

علاوه بر این پاکستان مبالغ زیادی به وام‌دهندگان خارجی بدهکار است و پس دادن این وام‌ها نیازمند دریافت وام‌های بیشتر از دیگر دوستان ثروتمند چون امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی می‌باشد.

عمران خان در این راستا چندی پیش سفرهایی به چند کشور عربی متمول داشت.

بسیاری از شهروندان فقیر پاکستانی برای کار به کشورهای دیگر حتی افغانستان وارد می‌شوند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که برای یک سفر چهار روزه به منطقه آمده قرار است پس از پاکستان به هند برود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *