• انتشار: 2 سپتامبر 2018
  • ساعت: 16:42
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28994
پرینت

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات: ائتلاف بزرگ ملی به انتخابات ضربه می‌زند

گلاجان بدیع صیاد؛ رییس کمیسیون انتخابات در واکنش به نشر ده ها هزار تذکره استیکردار جعلی از سوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، در خصوص اصالت استیکرها ابراز تردید کرده و همزمان ائتلاف بزرگ ملی را متهم به تلاش برای ضربه‌زدن به انتخابات نموده است.

گلاجان بدیع صیاد؛ رئیس کمیسیون انتخابات امروز یکشنبه (۱۱ سنبله) در یک نشست خبری در کابل، در مورد نشر صد هزار تذکره استیکردار جعلی مربوط به روند ثبت نام رأی دهندگان گفت که فاش کردن این اسناد جعلی بی وقت است و به نفع یک روند ملی نیست.

ائتلاف بزرگ ملی روز شنبه، صدهزار تذکره جعلی را که در روند ثبت نام رای دهندگان ثبت شده بود و نیز بسته‌های برچسپ ثبت نام را که به گفته این ائتلاف در اختیار افراد و اشخاص قرار گرفته بود را فاش کرد. بر اساس اسناد افشا شده، برخی تذکره‌ها، به‌نام‌ شماری از مقام‌های عالیرتبه دولتی صادر شده بودند که اکثراً کنده و اساس ندارند. ائتلاف بزرگ ملی ادعا دارد که حتی به‌نام یک فرد تا ۲۰ تذکره‌ جعلی صادر شده و برچسپ خورده است.

با این وجود، رییس کمیسیون انتخابات می‌گوید که در مورد عرضه برچسپ‌ در روند ثبت نام رأی دهندگان به افراد و اشخاص غیر مسؤول، کمیسیون انتخابات جوابگو است؛ ولی در مورد تذکره‌های جعلی اداره ثبت احوال نفوس باید پاسخگو باشد و کمیسیون در این مورد مسؤولیتی ندارد. او در عین حال، ادعا کرد که «۶۰ کتاب برچسپ ثبت نام رای دهندگان که در ۱۶ ولایت مفقود شده یا سوخته و یا هم طالبان به زور گرفته اند، احتمالاً اسناد منتشرشده جزو این کتاب‌ها باشد؛ به جایی که این اسناد در وقت اش با کمیسیون شریک می‌شد متاسفانه از طریق رسانه‌ها به نماش گذاشته شد.»

صیاد تاکید کرد که اگر این اسناد همین اکنون نیز با کمیسیون شریک شود، کمیسیون ابتدا اصلی بودن و جعلی بودن آن را ثابت می‌کند و بعد افراد مسؤول را شناسایی کرده و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند کرد. آقای صیاد تاکید کرد که کمیسیون انتخابات تلاش می‌کند تا انتخاباتی شفاف و عادلانه برگزار کند. در همین حال، سید حفیظ الله هاشمی؛ سخنگو و عضو کمیسیون انتخابات نیز گفت که این کمیسیون به منظور تامین شفافیت در روند ثبت نام رای دهندگان، بانک معلوماتی را ایجاد کرده که در آن مشخصات تمام کتاب‌های ثبت نام رای دهندگان درج بوده و اسناد مفقود شده قابل ردیابی و ابطال می‌باشد.

به گفته او، کمیسیون انتخابات تا هنوز ۲۵ جلد کتاب مفقودشده برچسپ ثبت نام رای دهندگان را تشخیص و از روند خارج کرده است. او تاکید کرد که فهرست نهایی ثبت نام رای دهندگان تا چند روز دیگر تکمیل شده و جهت شفافیت به مردم افغانستان اعلام خواهد شد. سخنگوی کمیسیون انتخابات تاکید کرد که این کمیسیون از جریان های سیاسی توقع دارد تا مردم را برای شرکت در انتخابات ترغیب کنند؛ ولی نشر اسناد در مقطع حساس کنونی به معنای «سبوتاژ کردن روند انتخابات است، اینکه احزاب راه بدیل را تقویت می بخشد خود جای سؤال است.»

همزمان، روح الله احمدزی؛ مسؤول دفتر رسانه‌های اداره ثبت احوال نفوس می‌‌گوید که شماری از تذکره‌هایی را که احزاب به نمایش گذاشتند، ثبت کنده های اداره ما نیست و به‌گونه جعلی توسط افراد، امضا و مهر شده اند. روح الله احمدزی؛ مسوول دفتر رسانه‌های اداره ثبت احوال نفوس افزود: ما از وزارت داخله خواستیم تا به‌گونه جدی از ائتلاف احزاب بررسی کند تا این تذکره های جعلی را چگونه و کی ها اخذ کرده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *