• انتشار: 22 سپتامبر 2016
  • ساعت: 10:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13535
پرینت
سیگار:

رئیس جمهور پیشین افغانستان و دیگر سران وقت، دارایی هایشان را به اشتباه ثبت کرده اند

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان گفته است که رئیس جمهوری پیشین افغانستان و دیگر سران وقت دارایی هایشان را ثبت نکرده اند، و نهاد مبارزه با فساد وقت نیز موثریت و استقلال نداشت.

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی امروز پنجشنبه نوشته است که نهاد مبارزه با فسادی که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد، موثریت و استقلال نداشت زیرا هیچ گاه فورمه های دارایی های حامد کرزی رئیس جمهوری وقت افغانستان را تایید نکرد.

سیگار در گزارش امروزش نوشت؛ حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان و دیگر سران وقت کشور، فورمه ثبت دارایی هایشان را اشتباده خانه پوری کرده بودند و یا خانه هایی را از قلم انداخته بودند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که افغانستان همواره با چالش مبارزه با فساد روبرو بوده است، و به گفته مقامات آمریکایی، موضوع فساد حتی بر توانایی افغانستان در مبارزه علیه شورشیان طالبان نیز تاثیر منفی گذاشته است.

به گفته نهادهای بین المللی فساد در افغانستان بسیار فراگیر است، بطوریکه در آخرین گزارش سازمان شفافیت بین الملل، افغانستان از میان ۱۶۸ کشور، رتبه ۱۶۶ را در مبارزه با فساد دریافت کرد.

سیگار در گزارش امروزش نوشته است؛ زمانی که حامد کرزی فورمه دارایی هایش را در سپتامبر ۲۰۱۵ (سنبله ۱۳۹۴) ارائه کرد، او گفته بود که در یکی از بانک های آلمان حساب دارد، اما هیچ گاه شماره حساب اش را در این بانک نداد، و منبع درآمد این پول را هم ذکر نکرد.

گزارش می افزاید “آقای کرزی همچنین در فورمه ها جواهراتی را به عنوان دارایی هایش ثبت کرده بود، اما باز هم جزئیاتی در این خصوص مانند تاریخ خرید این جواهرات، ارزش تقریبی فعلی، منبع درآمد برای خرید این جواهرات را ذکر نکرد.”

براساس گزارش سیگار؛ کریم خلیلی معاون رئیس جمهوری پیشین نیز زمانی که دفتر کارش را ترک کرد، در فورمه ثبت دارایی هایش نوشته بود که وی هیچ پول نقد و یا جواهرات شخصی، هیچ موتری، قرضه، فعالیت های اقتصادی خارج از وظیفه اصلی و یا مخارج تحصیلی ندارد.

کریم خلیلی نوشته بود که یک منزل و چهار نمره زمین دارد، اما هیچ گونه جزئیاتی از جمله ارزش این املاک ارائه نکرد.

گزارش سیگار به نقل از یک مشاور اداره مبارزه با فساد می نویسد که ثبت دارایی هایی این مقامات پیشین واقعی نبوده و فقط تصمیم داشتند دهان جامعه جهانی را بسته نگه دارند.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین تاکنون در خصوص این گزارش تازه سیگار چیزی نگفته است.

لازم به ذکر است که ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۱ و پس از سقوط رژیم طالبان تقریبا ۱۱۳ میلیارد دالر در بخش های مختلف برای بازسازی افغانستان هزینه کرده است.

وبسایت رسمی سیگار نوشت “این مبالغ برای بازسازی نیروهای امنیتی افغانستان، تقویت حکومت داری خوب، راه اندازی های پروژه های انکشافی و تلاش برای مبارزه با مواد مخدر و فساد هزینه شده است.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *