• انتشار: ۲۵ عقرب ۱۳۹۵
  • ساعت: ۰۰:۰۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 15344
پرینت

رئیس جمهور خواهان اضافه شدن نام ملا آخندزاده در لیست تحریمی های سازمان ملل شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور از سازمان ملل متحد خواسته است تا نام ملا هبت الله آخندزاده رهبر جدید گروه طالبان در لیست تحریمی های این سازمان اضافه گردد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور پس از دیدار با اعضای کمیته تحریم سازمان ملل متحد در کابل طی بیانیه ای گفت “ما از سازمان ملل می خواهیم تا نام تروریستان دیگری به شمول ملا هبت الله اخندزاده رهبر گروه طالبان را در لیست تحریمی های خود اضافه کند.”

ملا هبت الله اخندزاده در ماه جوزای سال جاری و پس از اینکه ملا اختر محمد منصور رهبر پیشین این گروه در حمله یک جنگنده نیروهای آمریکایی در خاک پاکستان کشته شد، به عنوان رهبر جدید طالبان معرفی گردید.

به گفته کارشناسان، این اقدام تازه آقای غنی برای گنجاندن نام رهبر طالبان در لیست تحریمی های سازمان ملل متحد، تلاش دوباره و بیشتر او برای از سرگیری مذاکرات صلح متوقف شده با گروه طالبان می باشد.

این در حالیست که یکی از خواسته های اصلی گروه طالبان برای از سرگیری مذاکرات صلح با دولت افغانستان، لغو تحریم های سازمان ملل علیه فرماندهان ارشد این گروه است.

لازم به ذکر است که مذاکرات صلح دولت افغانستان با گروه طالبان، سال گذشته و پس از افشای خبر مرگ ملا محمد عمر اولین رهبر طالبان متوقف شد.

از آن زمان تاکنون، تلاش های زیادی به منظور از سرگیری این مذاکرات از سوی جناح ها و کشورهای مختلف صورت گرفت، اما تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

از این میان، تنها حزب اسلامی حکمتیار به درخواست دولت افغانستان پاسخ مثبت داد و وارد مذاکرات صلح با دولت گردید و پس از چندی توافقنامه ای در همین راستا میان این حزب و دولت افغانستان به امضا رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *