• انتشار: 23 می 2018
  • ساعت: 10:33
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 28437
پرینت
معاون کمیسیون انتخابات:

رئیس جمهور به طور صریح و واضح در امور انتخاباتی دخالت می کند

معاون کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، رییس جمهور غنی بر اعضای کمیسیون انتخابات فشار وارد کرده است تا از سمت های شان کناره گیری کنند.

معاذ الله دولتی در یک مناظره تلویزیونی در تلویزیون «آریانا نیوز» گفت که رییس جمهور در یک نشست در ارگ ریاست جمهوری اعضای کمیسیون انتخابات را که با نصب برچسپ در کاپی شناسنامه مخالف بودند در حضور سفیر امریکا و نماینده سازمان ملل در افغانستان تهدید به استعفا کرد.

وی افزود رییس جمهور به صراحت تاکید کرد که مخالفان طرح برچسپ در کاپی شناسنامه ها باید استعفا بدهند.

آقای دولتی گفت: «زمانیکه ما در مورد طرح نصب برچسب به ارگ دعوت شدیم، برخی افراد با این طرح مخالفت کردند و در جمع مخالفان من هم بودم اما رییس جمهور گفت هر کسی که با این طرح مخالفت دارد باید استعفا بدهد.»

آوا می نویسد که از سویی هم فضل احمد معنوی رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات مداخله رییس جمهور در امور کمیسیون را خیانت ملی می داند.

فضل احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات بیان داشت: «وقتی رییس جمهور تهدید به استعفای اعضای کمیسیون را می کند در بحث انتخابات که بعد هم خودش کاندید در انتخابات ریاست جمهوری می باشد، این می تواند که خیانت ملی تلقی شود.»

با این وجود معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید که طرح نصب برچسب در کاپی شناسنامه ها از سوی رییس اجرایی پیشنهاد شده بود و رییس جمهور هیچ کس را تهدید به استعفا نکرده است.

وی می افزاید که رییس جمهور خواهان طرح واضح از کمیسیون انتخابات در این مورد شده بود اما کمیسیون هیچ طرحی ارایه نکرد.

آقای شاه حسین مرتضوی اظهار داشت: «هر کسی باشد، حتی رییس جمهور و وزیر باشد یک کسی که مسولیت را می پذیرد و آن را در مطابقت با قانون انجام داده نمی تواند چه کار کند.»

پس از آنکه مخالفت ها با نصب برچسپ در کاپی شناسنامه ها افزایش یافت کمیسیون این طرح را لغو اعلام کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *