• انتشار: ۵ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۹:۲۵
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4662
پرینت

رئیس جمهوری مسئولان امنیت ملی در قندوز را برکنار کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری که برای دومین بار پس از بازگیری شهر قندوز از طالبان، به این شهر سفر کرده، همه مقام‌های درجه اول ریاست امنیت ملی این ولایت را برکنار و به دادستانی معرفی کرده است.

آقای غنی امروز پنجشنبه در قندوز گفت که آن عده از مقامات امنیتی که کارشان را به شایستگی انجام دادند، باید تشویق شوند و “مقاماتی که فرار کردند و میدان را خالی گذاشتند، باید مجازات شوند.”

رئیس جمهوری افزود که دیگر به هیچ فردی اجازه نمی‌دهد که نیروی مسلح غیرمسئول داشته باشد.

او گفت: “این اخطار آخر است یا بیایید و در چوکات دولت خدمت کنید یا قوای امنیتی را در مقابل‌تان استفاده می‌کنیم.”

او همچنین اعلام کرد که برای بهتر شدن وضعیت امنیتی در ولایت قندوز، با ایجاد سه ولسوالی جدید کلباد، قوش تپه و آقتاش در این ولایت موافقت کرده است.

به گفته آقای غنی فرقه جدیدی در قندوز ایجاد شده است که از این پس فرماندهی مرکزی عملیات درازمدت و کوتاه‌مدت در این ولایت را بر عهده خواهد داشت.

سقوط قندوز که به عنوان بزرگترین پیروزی گروه طالبان در میدان جنگ طی چهارده سال گذشته خوانده شده، انتقادهای زیادی را از عملکرد دولت و نیروهای امنیتی افغانستان در پی داشت.

پیشتر هیات حقیقت‌یابی که از جانب رئیس جمهوری مامور بررسی دلایل سقوط این شهر به دست طالبان شده بود، در گزارش خود “ضعف رهبری و پیچیدگی ساختارهای دولتی” را از دلیل اصلی این اتفاق دانسته بود.

امرالله صالح که ریاست این هیات را به صورت مشترک با فاروق وردک بر عهده داشت هنگام نشر این گزارش گفت که رئیس جمهوری وعده داده تا یک بسته اجرایی را برای رسیدگی به مشکلات مردم قندوز معرفی کند.

سفر آقای غنی به ولایت قندوز با شلیک چهار گلوله توپ از سوی طالبان همراه شد. این گلوله‌ها به ناحیه‌های سوم و دوم شهر قندوز اصابت کرده اما تا به حال گزارشی از تلفات احتمالی ناشی از آن گزارشی منتشر نشده است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *