• انتشار: 10 ژوئن 2017
  • ساعت: 12:02
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 21472
پرینت

رئیس جمهوری در اجلاس شانگهای تاکید بر مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر کرد

محمد اشرف غنی در هفدهمین اجلاس شانگهای سخنرانی کرد و گفت: ما انتظار داریم تا سازمان همکاری های شانگهای روی استراتیژی مبارزه علیه تروریزم و قاچاق مواد مخدر کار کند و نیز گفتمان منطقوی برای مهار و سرکوب گروه ها و سازمان های تروریستی فرامنطقه ای شکل گیرد.

رئیس جمهوری روز گذشته جمعه در این اجلاس خطاب به سران سازمان شانگهای گفت: من اینجا آمده ام تا افزایش همکاری ها را در عرصۀ مبارزه علیه تروریزم اعلام کنم و در مقابل تروریزمی که کشورهای منطقه را به شمول افغانستان به گونۀ جدی تهدید می کند، لازم است تا اقدامات عملی اتخاذ گردد.

رئیس جمهورغنی همچنان پیشنهاد کرد که کشورهای منطقه براساس یک میکانیزم مشخص، کشورهای حامی تروریزم و تروریزم فرامنطقه ای را تعریف نمایند.

آقای غنی گفت که اکنون کشورهای منطقه از طریق پروژه های بزرگ اقتصادی و زیربنایی باهم بافت خورده اند که این نتیجۀ توافق و تعهدات لازم میان کشورهای منطقه است.

وی علاوه کرد که عزم و ارادۀ کشورهای منطقه برای اجرایی شدن پلان ها و برنامه های زیربنایی به سطح ملی و منطقوی، رویاها را به حقیقت مبدل کرده است.

رئیس جمهوری علاوه کرد که ایجاد و تقویت روابط میان کشورهای آسیای جنوبی و اعضای شانگهای، قدم بزرگ جهت بهبود و گسترش مناسبات منطقوی می باشد. وی به موقعیت ستراتیژیک افغانستان اشاره کرده گفت که منحیث چهارراه آسیا حلقۀ مرکزی روابط میان کشورهای منطقه تلقی می شود.

او خاطرنشان کرد که امنیت، ثبات و رفاه، خواست و نیاز اساسی مردمان منطقه به شمار میرود و ضرورت است تا برای تأمین این خواست ها، همکاری های منطقوی تقویت مزید یابد و ما نیز تمرکز جدی روی تداوم و تحکیم روابط منطقوی داریم.

رئیس جمهور اضافه کرد که افغانستان روابط خوب اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی با ترکمنستان و این همکاری ها با کشورهای ازبکستان، تاجکستان، قزاقستان، قرغزستان و آذربایجان درحال توسعه است.

آقای غنی بیان داشت که همکاری های ما در عرصه های سرمایه گذاری، ترانزیتی و اقتصادی نیز با هند و ایران در مرحلۀ انکشاف است که بندر چابهار یکی از ابتکارات ترانزیتی و تجارتی میان سه کشور محسوب می شود.

وی اظهار کرد که هدف عمدۀ ما این است تا آسایی مرکزی به آسیای جنوبی وصل گردد و پاکستان نیز نقش خویش را در این زمینه می تواند ایفا و بهبود ببخشد.

رئیس جمهوری همچنین کسب عضویت دائمی هند و پاکستان را به کشورهای اشتراک کننده در آن اجلاس تبریک گفت و افزود که با افزایش اعضای سازمان همکاری های شانگهای، همزمان مسوولیت ها در سطح منطقه افزایش می یابد.

وی با اشاره به نقش سازمان همکاری های شانگهای در منطقه علاوه کرد که روابط و همکاری های حوزۀ آسیا- اروپا در این اواخر تقویت چشمگیر و قابل ملاحظه یافته است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *