• انتشار: ۱۷ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۱۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 10665
پرینت

رئیس جمهوری بعدی آمریکا باید تصمیم های دشواری در خصوص افغانستان بگیرد

پس از اینکه باراک اوباما تصمیم تازه اش مبنی بر حضور بیشتر سربازان آمریکایی در افغانستان را اعلام کرد، مقامات در کاخ سفید می گویند که رئیس جمهور بعدی آمریکا به احتمال زیاد باید تصمیم های اساسی و دشواری در خصوص ادامه روابط واشنگتن-کابل بگیرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت “رئیس جمهور بعدی ایالات متحده یقینا باید تصمیم های اساسی و دشواری در خصوص ادامه روابط آمریکا-افغانستان و ادامه استراتژی ما در افغانستان در امرمبارزه با تروریزم که امنیت و منافع آمریکا در افغانستان را به خطر می اندازد بگیرد.”

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز گذشته اعلام کرد که شمار سربازان آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۶ تنها تا رقم ۸۴۰۰ تن کاهش می یابد، در صورتی که پیش تر تصمیم گیری شده بود که این رقم به از ۹۸۰۰ سرباز فعلی به ۵۵۰۰ تن برسد.

آقای جاش ارنست با بیان اینکه اوضاع امنیتی در افغانستان به هیچ عنوان کاهش نیافته گفت که سوال های اساسی زیادی است که باید پاسخ داده شوند و تصمیم های بسیاری است که باید در خصوص ادامه روابط افغانستان-آمریکا گرفته شوند.

وی افزود “اما قابل انکار نیست که پیشرفت و تغییراتی که در افغانستان و روابط آمریکا و افغانستان هم اکنون شاهد هستیم، نتیجه تصمیماتی است که باراک اوباما طی هفت و نیم ساله گذشته گرفته است.”

سخنگوی کاخ سفید علاوه کرد “واقعیت این است که با استراتژی های خوبی که ما در افغانستان داریم، اوضاع در افغانستان به خوبی پیش رفته است. ما توانستیم هرم شبکه تروریستی القاعده را در منطقه افغانستان-پاکستان تقریبا نابود کنیم.”

جاش ارنست گفت “بخاطر تلاش های مقامات ما در وزارت خارجه و دیگر نهادها، ما هم اکنون همکاری تاثیرگذار در دولت مرکزی افغانستان داریم. هم اکنون نیروهای امنیتی افغانستان هم به لحاظ حفظ حاکمیت قانون و هم به لحاظ نظامی بسیار کارآمد و موثر هستند که می توانند تامین امنیت را برای مردم افغانستان فراهم کنند.”

وی در ادامه افزود “اما باوجود تمامی این پیشرفت ها، هنوز افغانستان را به عنوان مکانی خطرناک می بینیم و کارهای زیادی همچنان در افغانستان باقی مانده است که باید انجام داده شوند. اما غیر قابل انکار است که پیشرفت هایی که هم اکنون در افغانستان شاهد آن هستیم و ایمنی آمریکا و منافع آمریکا در افغانستان تقویت شده، تماما نتیجه استراتژی موفقی است که باراک اوباما و تیم امنیت ملی وی تاکنون داشته است.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *