• انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۰۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27800
پرینت

رئیس امنیت ملی به سختی از استیضاح پارلمان موفق بیرون آمد

معصوم استانکزی رئیس اداره امنیت ملی امروز (چهارشنبه) به سختی توانست از استیضاح نمایندگان مجلس موفق بیرون شود.

برای سلب اعتماد یک مقام حکومتی نیاز به رای عدم اعتماد ۵۰ فیصد به علاوه یک نماینده نیاز است، که اما در جلسه استیضاح امروز تنها ۶۶ نماینده از ۲۴۹ نماینده در رای گیری اشتراک کردند.

با این وجود، از مجموع ۶۶ نماینده اشتراک کننده در این رای گیری، ۴۴ تن رای مخالف داده و تنها ۱۹ تن به ابقا شدن استانکزی در سمتش به عنوان رئیس اداره امنیت ملی رای مثبت دادند.

با این حال، از آنجایی که شرط ۵۰ فیصد به علاوه یک از مجموع کامل نماینده ها، برای عدم اعتماد آقای استانکزی تکمیل نگردید، او در سمت خود باقی ماند.

همایون همایون معاون اول مجلس با انتقاد از اشتراک نکردن شمار زیادی از نمایندگان مجلس گفت که معصوم استانکزی با سپردن برخی وعده ها به شمول استخدام افراد نزدیک به آنان در اداره امنیت ملی به نمایندگان از آنان خواسته بوده که در این رای گیری اشتراک نکنند.

همچنین با وجود مخالفت های آقای همایون همایون، نام نمایندگانی که خواهان استیضاح رئیس اداره امنیت ملی بودند در صحن مجلس به خوانش گرفته شد.

معصوم استانکزی همچنین در خصوص برخی رویدادهای مشخص امنیتی به نمایندگان مجلس توضیح داد. وی گفت که تحقیقات در خصوص حمله بر هوتل کانتیننتال کابل همچنان در جریان است و چندین نیروی امنیت ملی نیز در پیوند به آن در بازداشت بسر می برند.

او همچنین در خصوص حمله جنگجویان طالبان بر ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی سخن زد و گفت که تهدید امنیتی پیش از حمله به این ولسوالی به مقامات امنیتی آن ولسوالی داده شده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *