• انتشار: ۱۷ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۰۰:۱۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 10651
پرینت

رئیس ارتش پاکستان: به هیچ شورشی اجازه ندهید از پاکستان وارد افغانستان شود

جنرال راحیل شریف رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان امروز چهارشنبه به مقامات نظامی این کشور دستور داد که اجازه ندهند هیچ شورشی از خاک این کشور وارد افغانستان شده و سبب خشونت در افغانستان گردد.

این گفته ها در حالی از سوی این مقام ارشد نظامی پاکستان مطرح می گردد که مقامات افغانستان و آمریکا سالهاست مدعی هستند شورشیان از خاک پاکستان وارد افغانستان می شوند و علیه نیروهای خارجی و دولتی افغانستان حمله می کنند.

لازم به ذکر است که پاکستان و افغانستان در حدود ۲۶۰۰ کیلومتر با یکدیگر مرز مشترک دارند که عمدتا این خط مرزی کوهستانی و نفوذپذیر است، و معضل ترددهای غیرقانونی شهروندان دو کشور نیز از عمده مسایل تنش زا میان دو کشور بوده است.

اما گفته های امروز رئیس ستاد مشترک پاکستان موضعی جدی و سخت گیرانه را نسبت به شورشیان نشان می دهد، شورشیانی که طی این سال ها از نفوذپذیری کنترول مرزی دو کشور سود جسته اند و مشکلاتی را برای دو کشور خلق کرده اند.

جنرال راحیل شریف که امروز در جمع سربازان این کشور در منطقه قبیله ای نشین وزیرستان حاضر شده بود گفت “همانطور که عملیات های تحکیم مواضع علیه شورشیان جاری است و این موضوع می تواند به سود مناطق مرزی افغانستان-پاکستان نیز باشد، پاکستان اجازه نخواهد داد که از خاکش علیه همسایه افغانستان استفاده گردد.”

وی به فرماندهان نظامی کشورش دستور داد تا علیه متخاطیان و شورشیانی که تصمیم به عبور از مرز دارند اقدامی جدی بکنند.

جنرال راحیل شریف همچنین تاکید کرد که افغانستان نیز باید اطمینان دهد که از خاکش علیه پاکستان استفاده نمی گردد.

وی گفت “ما توقع داریم از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده نشود.”

گفتنی است که مقامات پاکستانی معتقدند که طالبان پاکستانی پس از شروع شدن عملیات های نظامی نیروهای پاکستانی به خاک افغانستان فرار کردند، و هم اکنون از خاک افغاستان مسئولیت طراحی و مدیریت حمله به نیروهای نظامی پاکستان را دارند.

جنرال راحیل شریف افزود “صلح و ثبات در مرز افغانستان-پاکستان هم اکنون از اولویت های اصلی نیروهای پاکستانی می باشد. برای رسیدن به این هدف، این نیروها از هیچ کوششی فرو گذار نخواهند بود.”

وی همچنین تاکید کرد که موضع پاکستان در برابر پروسه صلح افغانستان توام با تعهد و صداقت است. “تلاش های ما برای صلح در افغانستان از سوی دیگران تایید شده است.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *