• انتشار: 23 آگوست 2016
  • ساعت: 12:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 12625
پرینت

رئیس ارتش لیست جدیدی از نیازمندهای تجهیزات نظامی افغانستان را به هند می دهد

مقامات می گویند که دهلی نو آماده است تا تجهیزات نظامی بیشتری به افغانستان به منظور کمک در امر مبارزه با تروریزم بدهد.

گرچه موضوع همکاری های نظامی میان کشورهای غربی و شرقی پاکستان نگرانی هایی را نیز برای این کشور بوجود آورده است.

هند طی ۱۵ سال گذشته بیش از ۲ میلیارد دالر در بخش اقتصادی در افغانستان سرمایه گذاری کرده، و تاکنون کمک های نظامی هم به افغانستان داشته است.

هشت ماه پیش و برای اولین بار پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، هند چهار هلی کوپتر جنگی به افغانستان انتقال داد.

شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در هند گفته است وضعیت امنیتی منطقه در حال کاهش است، و نیروهای امنیتی افغانستان نیاز شدیدی به تجهیزات نظامی دارند تا علیه شورشیان طالبان و دیگر گروه های شورشی مبارزه کنند.

آقای ابدالی در گفتگویی با رویترز گفت “ما از چهارهلی کوپتری که پیش تر توسط هند به افغانستان انتقال داده شد قدردان هستیم. اما نیاز بیشتر داریم. بسیار بیشتر از این نیاز داریم. افغانستان به سمت اوضاعی پیش می رود که برای همگان بویژه هند نیز نگران کننده است.”

مقامات در وزارت دفاع هند گفته اند که انتظار دارند جنرال قدم شاه شهیم رئیس ستاد مشترک افغانستان در ۲۹ اگست (۸ اسد) وارد دهلی نو شده و لیست جدید نیازمندهای نظامی افغانستان را به آنان ارائه کند.

لازم به ذکر است که هنوز مشخص نیست که چه مقدار از این تجهیزات در قبال پرداخت و چه مقدار به طور رایگان در اختیار افغانستان قرار داده می شود.

گفته می شود در لیست نیازمندهای نظامی افغانستان، هلی کوپترهای (MI-25) و همچنین هلی کوپترهای کوچک نفربر و ایمرجنسی پزشکی، و پرزه/ قطعات یدکی هلی کوپترهای روسی موجود در افغانستان شامل باشد.

از سوی دیگر، این همکاری های نظامی میان افغانستان و هند، نگرانی هایی را برای پاکستان بوجود آورده است.

افغانستان معتقد است که پاکستان باید از فعالیت های شورشیان در خاک کشورش جلوگیری کند و نگذارد شورشیان از از خاک این کشور علیه دیگر کشورها استفاده کند.

هند نیز پاکستان را مسبب اصلی ناآرامی ها در کشمیر می داند.

چند روز پیش، نارندرا مودی نخست وزیر هند در جریان جشن استقلال این کشور با اشاره به بمب گذاری های اخیر در ایالت بلوچستان گفت: پاکستان خود مسبب اصلی این بمب گذاری ها است.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در پاسخ به پرسشی در خصوص واکنش پاکستان در قبال همکاری های نظامی نزدیک پاکستان و هند گفت که دولت پاکستان در این خصوص هیچ نظر خاصی ندارد، اما او هشدار داد که هند نباید از این همکاری برای بی ثبات ساختن پاکستان استفاده کند.

او گفت “انتظار ما این است که به هند اجازه داده نشود تا از خاک افغانستان برای بی ثبات ساختن پاکستان استفاده کند.”

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *