• انتشار: ۲۸ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۱۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 10991
پرینت

رئیس ارتش آمریکا نسبت به نیروهای امنیتی و آینده افغانستان اظهار خوش بینی کرد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا جنرال دانفورد پیش از ترک افغانستان گفت که نیروهای امنیتی افغانستان ظرفیتشان را به طور چشمگیری افزایش داده اند و دستاوردهای خوبی نیز از زمانی که در موضع حمله قرار گرفته اند داشته اند.

 

جنرال دانفورد پیش از اینکه افغانستان را به مقصد اروپا ترک کند به خبرنگاران گفت “نیروهای امنیتی افغانستان امسال بجای اینکه صبر کنند تا فصل جنگ شروع شده و اول دشمنان به آنها حمله کنند، خودشان زودتر به سراغ دشمن رفته اند.”

به باور جنرال دانفورد همین افزایش ظرفیت های نیروهای امنیتی و موضع حمله آنها از اصلی ترین دلایلی است که سطح خشونت ها از آن چیزی که پیش بینی شده بود کمتر شده است.

وی گفت “به نظر من این جای خوش حالی و خوش بینی است که نیروهای امنیتی افغانستان این تابستان پیش قدم شده اند و در موضع حمله قرار گرفته انند، اما باید گفت که گذشته نشان داده است که طالبان هر زمان که حملات به آنها زیاد شده، عقب نشینی می کنند و هر زمان که فشار نیروهای امنیتی به آنها کمتر شده، آنها از موقعیت استفاده کرده و حمله می کنند.”

گفتگو با سران افغانستان

جنرال جوزف دانفورد در طول سفر سه روزه اش به افغانستان با مقامات بلند پایه افغانستان و نظامیان آمریکایی در افغانستان دیدار کرد تا پیشرفت ماموریت حمایت قاطع ناتو را در افغانستان ارزیابی کند. وی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور، داکتر عبدالله رئیس اجرایی، عبدالله خان حبیبی وزیر دفاع و قدم شاه شهیم رئیس ستاد مشترک ارتش کشور دیدار کرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا این دیدارها را بسیار مثبت عنوان کرد و گفت که در این دیدارها عمده گفتگوها بر سر اصلاحات در نیروهای امنیتی افغانستان وحمایت دوامدار از این نیروها تا سال ۲۰۲۰ و فراتر از آن بود.

جنرال دانفورد گفت “افغان ها پیش تر در خصوص آینده نامطمئن بودند، اما هم اکنون به آینده نگاه می کنند و خوش بین هستند. به نظر می رسد که افق افغان ها وسیع تر شده و اعتماد به نفس کافی پیدا کرده اند.”

وی همچنین گفت که از لحن مثبت و با اعتماد گفتگوها با سران افغانستان نیز متعجب شده است.

جنرال دانفورد که از فبروری ۲۰۱۳ تا آگوست ۲۰۱۴ فرماندهی نیروهای آیساف و نیروهای آمریکایی در افغانستان را به عهده داشت گفت “تاکنون تا این اندازه خوش بینی در افغانستان ندیده ام.”

وی علاوه کرد که تصمیم های واشنگتن و اعلام حمایت جامعه جهانی از افغانستان در این خوش بینی سهم داشته است.

لازم به ذکر است که چندی پیش و در نشست سران ناتو در ورسای لهستان، سران کشورهای عضو ناتو تعهداتشان را نسبت به افغانستان تمدید کرده و قرار شد تا سال ۲۰۲۰ حمایت مالی و آموزشی شان را به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهند. همچنین باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که پیش تر تصمیم گرفته بود شمار سربازان آمریکایی حاضر درافغانستان را از رقم فعلی ۹۸۰۰ سرباز به ۵۵۰۰ تن کاهش دهد، تصمیم گرفت که این رقم را تنها تا ۸۴۰۰ تن کاهش دهد.

به باور جنرال دانفورد، یکی دیگر از عواملی که سبب شده خوش بینی و اعتماد در میان افغان ها افزایش یابد، صلاحیت های تازه ای است که باراک اوباما اخیرا به سربازانش در افغانستان داده است. اوباما به سربازان آمریکایی دستور داد تا می توانند علیه شورشیان طالبان نیز حمله کنند و تنها موضعی دفاعی نداشته باشند.

وی گفت “این یک نقطه عطف روانی است. به این باور دارم.”

کارهایی که باید انجام شود

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت باوجود پیشرفت های مثبتی که صورت گرفته، کارهای مهم دیگر نیز همچنان مانده است که انجام شود.

وی می گوید که در خصوص چالش هایی که همچنان فراروی افغانستان واقع بین است.

جنرال دانفورد گفت “ما اوج قدرت و ضعف طالبان را در گذشته دیده ایم. آنها تنها بر روی زمین هستند. اما هم اکنون نیروهای امنیتی افغانستان موضع خوبی دارد. به باور من افغان ها امسال طرح خوبی دارند، آنها از درسهایی که در سال ۲۰۱۵ گرفته اند علیه طالبان استفاده می کنند.”

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرد “ما در میدان جنگ به فشارهایمان ادامه می دهیم. ما به حمایت هایمان از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می دهیم. ما همچنان تلاش می کنیم که دولت افغانستان شکوفا شود.”

وی تصریح کرد زمانی که تمامی این کارها انجام شد، و شورشیان طالبان فهمیدند که در میدان جنگ به پیروزی نخواهند رسید، آن زمان است که مفهوم آشتی معنا پیدا می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *