• انتشار: 15 جولای 2017
  • ساعت: 13:16
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22634
پرینت

رئیس اجرایی کشور: طالبان،‌ داعش و القاعده همه یکسان تروریست اند

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور، در چهارمین کنفرانس بین المللی “گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه”پدیده تروریزم را خطرناکترین پدیده پس از پایان یافتن جنگ سرد عنوان کرد و سقوط مرکز داعش در کشور عراق را یک گام عالی برای درهم کوبیده شدن تروریزم و افراط گرایی دانست.

آقای عبدالله روز جمعه ۲۳ سرطان در این نشست که در ولایت بامیان برگزار شده بود گفت که رهبری حکومت وحدت ملی هیچ تفاوتی میان تروریستان قائل نمی شود، ولی بعضی کشورها بنابر ملحوظاتی میان تروریستان٬ به ویژه میان طالبان و داعش تفاوت قایل می شوند، اعلام نمود که این یک اشتباه محض است و تاوان آن نیز متاسفانه بزرگ است.

رییس اجراییه در این نشست تصریح کرد، در حالی‌که همکاری‌های فرهنگی و اقتصادی میان کشورهای منطقه خوب است ولی در مبارزه با تروریزم، تمام بار و مسوولیت بر دوش مردم افغانستان نهاده شده و همگان شاهد روی‌دادهای خونین تروریستی اخیر و قربانیان آن که مردم بی‌گناه افغانستان بودند، هستیم.

دکتور عبدالله عبدالله علاوه کرد که حکومت افغانستان خود را مکلف می‌داند که مهم‌ترین خواست مردم خود را که رسیدن به صلح و ثبات پایدار است، تحقق بخشد.

او با بیان این‌که چند سال قبل نیز وی در نشست وزرای خارجه کشورهای منطقه، از خطر روز افزون تروریزم هشدار داده بود و خواستار همکاری جدی و مبارزه قاطعانه کشورهای همسایه و منطقه در این راستا شده بود علاوه کرد که متاسفانه شماری از این کشورها این مسئله را نادیده گرفتند و در این راستا نه تنها کاری انجام ندادند بل‌که از تروریستان حمایت نمودند و در نتیجه، تاوان و خسارت آن را همه می‌پردازیم.

رییس اجرایی در ادامه علاوه کرد که امروز هم اگر قرار باشد فعالیت های تروریستان و گروه‌های مافیایی، قوی تر و فعال‌تر از مجموعه‌های دفاع از صلح و ارزش‌های بشری باشد، نتیجه چه خواهد بود؟

دکتور عبدالله عبدالله با تاکید بر این مطلب که افغانستان در حالی‌که از یک‌سو در انتقال انرژی، ترانزیت و ارتباطات فرهنگی، زمینه‌های گفتگو را با کشورهای همسایه به ویژه آسیای مرکزی مساعد می نماید، از جانب دیگر گروه‌های تروریستی و مافیای مواد مخدر و جنایت کاران جرایم سازمان یافته در صدد سوء استفاده هستند.

رییس اجرایی، هدف و غرض تروریستان آسیای میانه و دیگر کشورها را که در افغانستان حضور و فعالیت دارند مختل ساختن امنیت و ضربه زدن به دولت‌ها و مردمان آن کشورها دانست و افزود که با این همه، دیدگاه برخی از این کشورها با نظرداشت منافع خاصی که دارند باعث می‌شود تا مبارزه با این گروه‌ها را جدی نگیرند و متاسفانه کشورهای بزرگ نیز گاهی اوقات مرتکب اشتباهاتی در این راستا می‌گردند.

دکتور عبدالله عبدالله در پایان صحبت‌های خویش بار دیگر ابراز امیدواری نمود که مباحث این کنفرانس محدود به بحث های اکادمیک نباشد و با ایجاد امیدواری‌هایی برای یافتن راه‌های حل مناسب در مبارزه با تروریزم سیاست‌گزاران کشور را کمک نماید.

رییس اجرایی را در سفر به ولایت بامیان٬ همایون رسا وزیر تجارت، سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر،عبداللطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی، فاضل سانچارکی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، شماری از اعضای شورای ملی، سرپرست ارگان‌های محل و شماری دیگر از مقام های بلند پایه دولتی و مشاوران ریاست اجراییه، همراهی نمودند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *