• انتشار: ۹ قوس ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۱۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25629
پرینت

رئیس اجرایی برای اشتراک در نشست همکاری های شانگهای عازم روسیه شد

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور در راس یک هیات عالی رتبه دولتی عازم شهر سوچی روسیه برای اشتراک در نشست سازمان همکاری های شانگهای شد.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی با ارسال خبرنامه ای به رها نوشته است که آقای عبدالله در این نشست که سالانه برای ارزیابی وضعیت منطقه و سیاست ‌های سازمان برگزار می‌گردد، پیرامون گسترش همکاری ‌های منطقه ‌ای، افزایش داد و ستد بازرگانی و تجاری، مبارزه با هراس‌افکنی و جلب حمایت کشورهای منطقه از پروسۀ صلح و ثبات در افغانستان، سخنرانی می‌ کند.

عبدالله عبدالله، در حاشیۀ نشست سران حکومت‌ های شانگهای با نخست وزیر روسیه٬ چین٬ قزاقستان٬ قیرغیزستان٬ تاجیکستان٬ ازبیکستان٬‌ دبیرکل سازمان همکاری ‌های شانگ ‌های٬ نمایندگان جمهوری اسلامی ایران٬ بیلاروس٬ ترکیه٬ آذربایجان و نماینده سازمان ملل دیدار می‌کند.

خبرنامه ریاست اجرایی می نویسد که آقای عبدالله به دعوت دیمتری مدودوف، نخست‌ وزیر فدراتیف روسیه به این کنفرانس می‌ رود.

لازم به ذکر است که عبدالله عبدالله در مسیر راه به دهلی جدید رفت و در اجلاس سال ۲۰۱۷ رهبران که به میزبانی روزنامه هندوستان تایمز برگزار می‌شود، اشتراک و سخنرانی کرد.

اجلاس رهبران با سخنرانی نارندرا مودی نخست وزیر هند آغاز گردید.

این نشست سالانه با حضور رهبران٬‌ سیاست‌مداران برجسته٬ متفکران٬ نویسندگان٬ هنرمندان و تاجران برگزار می‌گردد. اشتراک کنندگان از کشورها و بخش‌های مختلف جامعه٬‌ دیدگاه‌ها و چشم‌ اندازهای خود را در باره وضعیت جهان و آینده ابراز می‌دارند.

نخست وزیر هند در این نشست که تحت عنوان «ظهور برگشت‌ناپذیر هند» برگزار گردیده است٬‌ درباره آخرین تحولات سیاسی٬‌ اقتصادی و پیش ‌رفت‌های به دست آمده در هند صحبت کرد و درباره سیاست‌های داخلی و منطقه ‌ای کشورش سخن گفت.

 

رییس اجرایی دومین سخنران اصلی این اجلاس بود. رییس اجرایی در صحبت ‌های خویش با قدردانی از کمک‌ها و حضور هندوستان در کنار ملت و مردم افغانستان٬ روابط و پیوند دوملت را تاریخی٬ مستحکم و استوار بر پیوندها و علایق ‌های مردمی خواند.

آقای عبدالله در ادامه صحبت‌هایش با تاکید برحفظ و گسترش این روابط٬ برهمکاری مشترک میان هند و افغانستان و همچنین کشورهای منطقه برای مبارزه با دهشت‌ افگنی و استقرار صلح و ثبات و هم‌ گرایی منطقه ‌ای تاکید نمود.

وی گفت: “ما در خط مقدم مبارزه با استبداد و ترور قرار داریم. تصمیم داریم از مردم خود در مقابل طالبانیزم و هر گروه و جریانی٬‌ تحت هر نام و نشانی‌٬ که از این نوع جهان بینی برخورداراند٬ دفاع و حمایت نماییم.”

او افزود: “پیام ما به بازیگران منطقه ‌یی روشن است. هرگونه حرکتی که میان تروریست‌ها به عنوان خوب و بد فرق قائل شود٬ یا پیوند بین تروریست‌ها و افراط‌ گرایان را نادیده بگیرد، یا خشونت و جنگی‌ را که از طرف دولت ‌ها حمایت و پشتیبانی می‌شود، نادیده انگارد٬ عواقب فاجعه ‌باری در پی‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *