• انتشار: ۲۵ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۵:۴۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20846
پرینت

رئیس اجرایی: بدون حضور زنان به صلح پایدار نمی رسیم

عبدالله عبدالله رییس اجرایی در کنفرانس سمپوزیوم زنان افغانستان گفت که بدون نقش و حضور زنان در عرصه‌های مختلف رسیدن به صلح و توسعه پایدار ناممکن است .

رییس اجرایی کشور روز یکشنبه در این نشست، برگزاری سمپوزیوم «زنان؛ پیام‌آوران صلح» را در شرایط کنونی برای رساندن صدای زنان افغانستان مهم عنوان کرد.

آقای عبدالله پیام این سمپوزیوم را با در نظر داشت اینکه بیش‌ترین بارِ رنج و مشکلات را زنان متحمل گردیده‌اند، مهم دانست و تأکید کرد: نباید نقش زنان که بیش از نیمِ نفوس کشور را تشکیل می‌دهند؛ نادیده گرفته شود.

عبدالله عبدالله با اعلام این مطلب که حکومت وحدت ملی خود را متعهد به دفاع از حقوق و حمایت از نقش زنان می‌داند، گفت: ما مسأله حمایت از بانوان را در برنامه‌های ملی، پالیسی‌ها و استراتیژی‌های حکومت گنجانیده‌ایم؛ زیرا آن را به عنوان مسوولیت و وظیفه خود می‌دانیم.

رییس اجرایی ، سپس به دستاوردهای پانزده سال اخیر پرداخت و با آنکه از آن به عنوان تحولاتِ مثبت و خوب یاد کرد، به تلاش‌های بیش‌تر و حمایت‌های گسترده‌ترتاکید ورزید.

او، این دستاوردها را نتیجه و محصول مبارزات زنان کشور عنوان نموده و بار دیگر به تعهدات حکومت در راستای تقویت نقش زنان و زمینه‌سازی فرصت‌های بیش‌تر برای آنان در سطوح مختلف وعده سپرد.

آقای عبدالله خطاب به حاضرین این برنامه گفت: من یقین دارم، کسانی‌که متوجه تحولات اخیر در ذهنیت، رفتار و گفتار مردم افغانستان باشند، در می‌یابند که چقدر جامعه متحول شده است.

رییس اجرایی گفت: رسیدن به صلح و دست‌یابی به توسعه پایدار، بدون حضور و نقش موثر زنان ممکن نیست. او به ایجاد فرصت‌ها بیشتر برای زنان در برنامه‌های ملی به ویژه میثاق شهروندی، صلح و توسعه ملی، ارائه خدمات شهروندی و حکومت‌داری خوب، انتخاب کردن و انتخاب شدن تاکید داشت.

آقای عبدالله از تلاش‌های مداوم نماینده‌گان و فعالان حقوق زنان که برای تثبیت جایگاه زنان افغان و رساندن صدای آنان تلاش می‌کنند، ابراز قدردانی کرد.

در اخیر رییس اجرایی از برگزاری چهارمین سمپوزیوم بین‌المللی زنان افغان تحت عنوان «زنان و پیام‌آوران صلح» ابراز امیدواری کرد. او همچنان از کمک‌های جامعه جهانی در زمینه‌های مختلف به‌خصوص رشد زنان افغان نیز ستایش نمود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *