• انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۴۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32434
پرینت

رئیس اجرایی با زلمی خلیل‌زاد در کابل دیدار کرد

دکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، صبح امروز با زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان، دیدار نمود.

در این  دیدار که صبح امروز در کابل انجام شد، زلمی خلیل‌زاد در مورد جزئیات دیدارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود در مورد صلح افغانستان به رئیس اجرایی گزارش داد.

دکتر عبدالله از تلاش‌های خلیل‌زاد و دولت امریکا برای استقرار صلح در افغانستان تشکر نمود.

رئیس اجرایی گفت صلح با محوریت و مالکیت افغان‌ها، خواست  دیرینه مردم افغانستان است، صلحی که عزتمندانه و پایدار باشد.

وی تأکید کرد هیچ اولویتی برای شهروندان افغانستانی مهمتر از پایان جنگ چهل ساله در کشورشان نمی‌باشد.

باید گفت، خلیل‌زاد در پنجمین سفر خود به منطقه و برخی از کشورهای جهان با موضوع پیگیری مذاکرات صلح افغانستان با طالبان، قبل از سفر به کابل با دبیرکل ناتو در بروکسل دیدار کرده بود.

براساس اعلام برخی رسانه‌ها، نمایندگان طالبان قرار است با زلمی خلیل‌زاد در اسلام‌آباد دیدار و گفت‌وگو کنند.

در سفر قبلی خلیل‌زاد به منطقه و افغانستان و در دیدار وی با نمایندگان طالبان، گفته شد که توافقاتی روی برخی از موضوعات اساسی حاصل شده است.

خلیل‌زاد پس از دیدار مستقیم پیشین خود با طالبان در دوحه قطر در تویتی نوشت دو طرف روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و قطع ارتباط طالبان با شبکه‌های تروریستی بین‌المللی به توافقات شفاهی دست یافته است.

 سفر پنجم خلیل‌زاد به منطقه و افغانستان در حالی انجام می‌شود که چند روز پیش گفت‌وگوی مسکو با حضور نمایندگان طالبان و برخی چهره‌های سیاسی سرشناس افغانستان در پایتخت روسیه برگزار شد.

در این گفت‌وگو، نمایندگان طالبان بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تأکید کردند و هیأت افغانستانی متشکل از چهره‌های سیاسی نیز بر مذاکرات بین الافغانی اصرار ورزیدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *