• انتشار: 14 می 2018
  • ساعت: 21:37
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 28254
پرینت

رئیس‌جمهور: دولت تسهیل‌ کننده، محافظ و خدمتکار بخش خصوصی است

محمد اشرف غنی رئیس ‌جمهوری کشور عصر امروز در مراسم تجلیل از هفتۀ صنایع و سرمایه ‌گذاری که در قصر سلام‌ خانۀ ارگ برگزار گردیده بود، گفت که این هفته پیام امید دارد و آن اینکه افغانستان از وابستگی به خودکفایی و از اتکا به بیگانه به اتکا به خود به پیش می‌رود.

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که آقای غنی ضمن بازدید از نمایشگاه صنایع و تولیدات صنعت‌کاران افغانستان، گفت که هفتۀ صنایع و سرمایه ‌گذاری پیام امید دارد که افغانستان از وابستگی به خودکفایی و از اتکا به بیگانه به اتکا به خود به پیش می‌رود.

رئیس‌جمهور ضمن تشکر از فکر و تعهد ملی صنعت‌کاران و سرمایه‌گذاران، گفت: «هر کدام تان که سرمایه‌ گذاری کرده اید، خطرات زیادی را متقبل شده و موانع مختلف را دیده اید.»

وی افزود که اتحاد سه جانبه طبق فرمایشات قانون اساسی کشور، کلید رفاه جامعه است و سکتور خصوصی به ویژه بخش صنایع و تولیدات زراعتی و تولیدات داخلی، انجن انکشاف می‌باشد.

براساس خبرنامه ارگ، رئیس‌جمهور مشارکت را اساس پیشرفت مملکت دانسته، گفت که دولت مانع نیست، بلکه تسهیل‌ کننده، فراهم‌کننده و محافظ و خدمتگار بخش خصوصی است.

آقای غنی در این مراسم اضافه‌ کرد که در بخش اقتصادی، بی‌کفایتی دولت موجب این شده است که وارادات ما، هفت برابر صادرات ما باشد.

رئیس‌جمهور کشور تاکید کرد که اگر صنعت‌کار در هربخش تولید می‌کند و دولت از تولیدات آن استفاده نمی‌کند، دولت درحقیقت به ملت خیانت کرده است.

وی خاطرنشان ‌کرد که «باید اتحادیه های مستهلکین به وجود آید تا بگویم هر تولیدی که افغانیست، عالیست.»

رئیس‌جمهور تصریح‌ کرد که «سکتور خصوصی مزدور و رقیب کسی نیست، بلکه شریک ما است و ما در مشارکت پیش می توانیم برویم.»

محمداشرف غنی همچنین تاکید کرد: «هر وزارتی ‌که از این پس مانع سکتور خصوصی شود، من آن را به تمام مردم معرفی می‌کنم. وزارت‌ها برروابط به پیش نمی‌رود، باید ضوابط حاکم شود.»

وی گفت که «به احمدنادر نادری رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی هدایت می‌دهم تا یک گروپ خاص از جوانان دختر و پسر را که کفایت کار با سکتور خصوصی را داشته باشند، تشخیص کند تا آن‌ها را در اداراتی بگماریم که همراه با سکتور خصوصی همکاری دارند.»

رئیس‌جمهور گفت که «تغییر اصلی بروکراسی، ساده ‌سازی است و ما باید ذهنیت حل مشکلات را به میان آوریم.»

وی تاکید کرد: «هر باری‌ که درباره بخش ها صحبت می‌کنیم، پنج یا ده مشکل را تعریف کنید و راه حل آن را به صورت واضح با قید زمانی و ضرب الاجل مشخص بسازید و همچنان مسئولیت هر ادارۀ دولت را واضح کنید.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *