• انتشار: ۲۹ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۹:۰۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28340
پرینت

دیده بان حقوق بشر خواستار تحقیقات کامل درباره حمله هوایی کندز شد

به دنبال عذرخواهی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور از حمله هوایی در دشت ارچی کندز که شماری از غیرنظامیان کشته و یا زخمی شدند، دیده بان حقوق بشر خواستار تحقیقات کامل و دقیق در این خصوص شده است.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای گفته است: «عذرخواهی مهم است. حائز اهمیت است که دولت به تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی معترف است؛ اما در عذرخواهی آقای غنی، هیچ اشاره ای به این موضوع که شاید جنایت جنگی در آن رویداد صورت گرفته باشد، نگردید.»

دیده بان حقوق بشر افزوده: «در عوض، آقای غنی فقط به این اشاره کرد که تفاوت اصلی میان دولت و و شورشیان این است که یک دولت مشروع همواره به دنبال عذرخواهی در اشتباهاتش است.»

به گفته ی این نهاد، عذرخواهی یک دولت نمی تواند بهانه ای برای چشم پوشی آن دولت از قوانین جنگی اش باشد. دولت باید تحقیقاتی کامل، جامع و بی طرفانه ای را در این خصوص انجام دهد و مرتکبین این تخطی را در برابر قانون بگذارد.

لازم به ذکر است که چندی پیش در پی حمله هوایی نیروی هوایی افغانستان به یک مسجد در دشت ارچی ولایت کندز شماری از غیرنظامیان کشته و یا زخمی شدند.

وزارت دفاع ملی گرچه در بیانیه ای پس از آن حمله اعلام کرد که شماری از اعضای کلیدی گروه طالبان به شمول اعضای شورای کویته در این حمله کشته شده اند.

این وزارت در همین حال اذعان کرد که چندین غیرنظامی نیز در این حمله جان خود را از دست داده اند.

به دنبال آن، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در دیدار با بزرگان ولایت کندز، از آنها بخاطر رویداد متذکره عذرخواهی کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *