• انتشار: ۱۵ ثور ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۰۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9207
پرینت

دیده بان انتخابات افغانستان از وضعیت مبهم اصلاح نظام انتخاباتی اظهار نگرانی می کند

مسوولان دیده بان انتخابات افغانستان وضعیت اصلاح نظام انتخاباتی را مبهم و نگران کننده عنوان کردند.

جانداد سپین غر، عضو دیده بان انتخابات افغانستان امروز چهارشنبه در نشستی خبری گفت: “روند اصلاحات انتخابات یک امر  بسیار مهم است اما وضعیت مجهولی که دراین رابطه پیش آمده ما را نگران کرده است.”

آقای اسپین غر علاوه کرد که اگر اصلاحات در وقت و زمان معین و مطابق خواست های مردم پیش نرود ممکن است انتخابات در زمان معین اش برگزار نشود.

به باور وی، هر گونه وقت تلفی در راستای اصلاحات نظام انتخابات برگزاری انتخابات در سال جاری را ناممکن می سازد.

این عضو دیده بان انتخابات افغانستان می گوید که حلقاتی در ریاست جمهوری و ریاست اجرایی وجود دارد که از کمیسیون های فعلی انتخاباتی حمایت می کنند و خواستار اصلاحات نظام انتخاباتی نیستند.

بحث اصلاح نظام انتخاباتی بعد از شروع حکومت وحدت ملی و تفاهمنامه حکومت مورد توجه نهادهای مدنی قرار گرفت ولی تاکنون اقدام موثری در این زمینه برداشته نشده است.

دیده بان انتخابات افغانستان از مجلس نمایندگان می خواهد که فرمان رییس جمهوری را مبنی بر اصلاح نظام انتخاباتی هر چه زودتر تصویب کند و خواستار حمایت حکومت از کار کمیته گزینش شود.

درهمین حال دیده بان انتخابات افغانستان گزارشی را  درپیوند به  مشارکت زنان در انتخابات تهیه کردند که براساس آن موانع قانونی، امینتی و فرهنگی باعث شده است که حضور زنان در انتخابات های آینده کم رنگ گردد.

شامحمود مل، مسوول این نهاد می گوید:  زنان با مشکلات زیادی  مواجه است، موانع امنیتی، قانونی و فرهنگی در سد راه آنان قرار دارد و اگر دولت در مورد اصلاحات انتخاباتی و مشکلات زنان توجه نکند حضور آنان در این عرصه بسیار کم رنگ خواهد شد.

وی گفت که این نظرسنجی در ۵ زون صورت گرفته و بیش از ۳ صد زنی که در انتخابات حضور فعال داشته نظر داده اند.

نهاد های ناظر بر انتخابات از حدود دو سال به این سو در این عرصه دادخواهی کردند و خواستار اصلاح گسترده در نظام انتخاباتی هستند با آن هم آنان تاکید می کنند که به دادخواهی شان ادامه می دهند تا مقامات حکومتی مجبورشوند و به خواست مردم توجه کنند.

اصلاح نظام انتخاباتی از موارد مهم تشکیل حکومت وحدت ملی نیز می باشد اما رهبران دولت تاکنون دراین زمینه کارهای عملی انجام نداده و به گفته برخی از کارشناسان،  ظاهرن اصلاح نظام انتخاباتی یک پروسه ناکام می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *