• انتشار: ۲۵ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۰۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21613
پرینت

دیدبان حقوق بشر: کابل امن نیست/ یک پناهجوی اخراج شده در کابل کشته شد

سازمان دیدبان حقوق بشر گفته است که یک پناهجوی افغانستانی که از کشور سویدن اخراج شده بود، در حملات اخیر کابل کشته شده است.

این سازمان همچنین گفته است که کابل امن نیست و کشورهای اروپایی باید اخراج پناهجویان افغانستانی را متوقف کنند.

اخراج پناهجویان رد شده افغان از کشورهای اروپایی مناقشه برانگیز است و بعد از حملات و بمب‌گذاری‌های مرگبار اخیر انتقادها افزایش یافته است.

دیدبان حقوق بشر گفته است که این نوجوان یکی از ۲۰ پناهجویی بود که به تاریخ ۳۰ می از سویدن اخراج شده بودند. به گزارش این سازمان حقوق بشری، او به تاریخ سوم جون، در حملاتی که در تشییع جنازه یک تظاهرکننده صورت گرفت، کشته شده است.

دیدبان حقوق بشر در اعلامیه‌ای گفته است: «کشورهای اروپایی بدون این که ضرورت پناهجویان افغان به محافظت را رد کنند، به صورت فزاینده تقاضای پناهندگی آن‌ها را رد کرده اند.»

این سازمان گفته است که «کابل امن نیست» و ایده‌ای که کابل را امن می‌داند، عواقبی در پی دارد.

به تاریخ ۳۱ می انفجاری در پیش روی سفارت آلمان در کابل بیش از ۱۵۰ تن را کشت. چند روز بعد از آن تظاهراتی علیه ناتوانی حکومت در تامین امنیت شهروندان در کابل برگزار شد که در جریان آن میان معترضان و پولیس درگیری صورت گرفت و چند تظاهرکننده کشته شدند.

یک روز بعد در جریان تشییع جنازه یکی از تظاهرکنندگان کشته شده سه حمله انتحاری صورت گرفت و باز هم چند نفر قربانی شدند که یکی از آن‌‌ها به گفته دیدبان حقوق بشر، پناهجوی اخراج شده از سویدن بوده است.

پس از این بمبگذاری مرگبار، آلمان اخراج پناهجویان رد شده افغان را موقتاَ متوقف کرد، اما این توقف شامل حال افراد مجرم و خلافکار نمی‌شود.

دیدبان حقوق بشر گفته است: «دیگر کشورهای اروپایی باید تصمیم مشابه بگیرند. قرار نیست پناهجویان اخراج شده دیگری کشته شوند تا افسانه «کابلِ امن برای برگشت پناهجویان» باطل شود.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *