• انتشار: ۲۱ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۶:۴۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 24186
پرینت

دیدبان حقوق بشر عربستان سعودی را به کشتن غیرنظامیان در یمن متهم کرد

دیدبان حقوق بشر نیروی هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن را به کشتن غیرنظامیان از جمله کودکان متهم کرده است.

براساس گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر که روز سه‌شنبه، ٢١ سنبله (١٢ سپتامبر) منتشر شد، در جریان عملیات هواپیماهای ائتلاف در یمن، چهار خانه مسکونی و یک فروشگاه مواد غذایی هدف قرار گرفته و در نتیجه آن، ٣٩ غیرنظامی ازجمله ٢۶ کودک جان خود را از دست داده‌اند.

به نقل از بی بی سی، دیدبان حقوق بشر با متهم کردن نیروی ائتلاف به نادیده گرفتن ایمنی غیرنظامیان در جریان جنگ، گفته است که این حملات مصداق جنایت جنگی است.

نهادهای مدافع حقوق بشر بارها نیروی درگیر در جنگ داخلی یمن به خصوص هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به نقض قوانین جنگی در زمینه حمایت از غیرنظامیان متهم کرده‌اند.

در مقابل نیروهای ائتلاف این اتهام را رد کرده و در مواردی وعده داده‌اند که به گزارش‌های مربوط به آسیب به جان و مال غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی خود در یمن رسیدگی کنند.

اخیرا سخنگوی ائتلاف با تایید تلفات غیرنظامیان در یک حمله هوایی، دلیل آن را مشکلات فنی در زمینه تشخیص دقیق هدف توصیف کرد.

نیروهای ائتلاف تاکید داشته‌اند که تنها مواضع و نقاط مربوط به شبه‌نظامیان حوثی و متحدان آنها را مورد حمله قرار می‌دهند و آنها را هدف‌های مشروع نظامی می‌دانند.

مدیر بخش خاورمیانه در دیدبان حقوق بشر گفته است که “ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بارها قول داده است که عملیات هوایی خود را در چارچوب قوانین جنگ اجرا کند اما به نظر می‌رسد که حتی کودکان یمنی نیز در این حملات جان خود را از دست داده‌اند.”

وی از سازمان ملل خواسته است تا فورا نیروهای ائتلاف را به خاطر تلفاتی که به غیرنظامیان وارد می‌کنند در “فهرست شرم‌آوران” قرار دهد..

به گزارش نهادهای مدافع حقوق بشر، جنگ یمن تا کنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و بیش از سه میلیون نفر را آواره کرده و خسارات فراوانی به زیرساخت‌های اقتصادی این کشور فقیر وارد آورده است.

سازمان ملل در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کرد گفت که می‌تواند کشته شدن بیش از پنجهزار غیرنظامی را در جنگ یمن تایید کند که اکثر آنان در نتیجه حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان جان خود را از دست دادند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در سال ٢٠١۵ برای حمایت از دولت یمن در برابر حوثی ها تشکیل شد و هدف خود را پایان دادن سریع به جنگ داخلی و بازگرداندن قدرت به دولت قانونی و رئیس جمهوری منتخب آن کشور اعلام داشت. با اینهمه، جنگ یمن همچنیان ادامه داشته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *