• انتشار: ۲۵ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۰:۱۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 32299
پرینت

دیدار نمایندگان طالبان با صدر اعظم پاکستان در هفته آینده

گروه طالبان اعلام کرده است که نمایندگان آنها هفته آینده برای گفتگو با زلمی خلیل زاد عازم اسلام آباد شده و با عمران خان صدر اعظم پاکستان نیز دیدار خواهد کرد.

به گزارش رها، گروه طالبان اعلام کرده که قرار است نمایندگان این گروه هفته آینده به دعوت رسمی پاکستان برای گفتگوهای صلح میان این گروه و نمایندگان دولت آمریکا به اسلام آباد بروند.

بگفته طالبان این مذاکرات دوشنبه آینده، ۳۰ دلو در پایتخت پاکستان برگزار خواهد شد.

در اعلامیه‌ای که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رسانه‌ها فرستاده است آمده که نمایندگان این گروه دراین سفر با عمران خان صدراعظم پاکستان هم دیدار خواهند کرد و “روی روابط دو کشور و مشکلات تاجران افغان در پاکستان صحبت خواهند کرد.”

این نخستین بار است که گروه طالبان از دیدار نمایندگان‌شان با رهبر یک کشور همسایه افغانستان خبر می‌دهد. دولت‌های آمریکا و پاکستان تاکنون در مورد این خبرنامه طالبان چیزی نگفته‌اند.

در اعلامیه گروه طالبان همچنین گفته شده پس از نشست اسلام آباد، گفتگوهای نمایندگان این گروه با آمریکا در ۶ حوت در دوحه قطر ادامه خواهد یافت.

هفته پیش نمایندگان گروه طالبان و شماری از سران احزاب و فعالان سیاسی افغانستان در مسکو پایتخت روسیه دیدار کردند.

طالبان تا کنون چهار بار با هیأت آمریکایی به ریاست زلمی خلیلزاد نماینده این کشور برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند.

دولت پاکستان از روند گفتگوهای آمریکا و طالبان حمایت کرده و گفته که زمینه این گفتگوها را این کشور فراهم کرده است.

در همین راستا پاکستان حدود سه ماه پیش ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان را به درخواست زلمی خلیلزاد از زندان این کشور آزاد کرد و حالا او به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شده است.

زلمی خلیلزاد قبلا تاکید کرده که آمریکا خواهان آن است تا گروه طالبان مستقیما با دولت افغانستان مذاکره کند و ابراز امیدواری کرده که یک توافق صلح تا پیش از برگزاری انتخابات در ماه سرطان ۱۳۹۸ بدست بیاید.

این درحالی است که طالبان اعلام کرده حاضر نیست با دولت کابل مذاکره رو در رو کند.

در همین حال جمعی از بزرگان قبایل، ریش سفیدان و باشندگان جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار، در اجتماع اعتراضی امروز خود از طالبان خواستند به مذاکرات صلح سرعت بخشند و به جای خارجی‌ها با دولت افغانستان مذاکره کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *