• انتشار: ۹ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۰:۴۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32729
پرینت

دیدار ملابرادر با مقامات امریکایی و قطری در دوحه

ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم طالبان در زمان امارت اسلامی این گروه در افغانستان و معاون سیاسی و رئیس دفتر کنونی طالبان در دوحه قطر، روز گذشته با مقامات امریکایی و قطری دیدار کرد.

طالبان امروز پنج‌شنبه با انتشار اعلامیه‌ای گفتند ملابرادر با جنرال استکات میلر، فرمانده نیروهای  خارجی در افغانستان، نیز دیدار ملاقات کرده‌است.

در اعلامیه طالبان تأکید شده است که پنجمین دور مذاکره مستقیم امریکا با نمایندگان طالبان که دوشنبه هفته جاری آغاز شده بود با دو روز تأخیر، از روز شنبه هفته‌ی آینده از سر گرفته می‌شود.

طالبان دلیل این توقف دو روزه در مذاکرات صلح بین امریکا و نمایندگان طالبان را فرصت بیشتر برای بررسی و شناخت از یکدیگر عنوان کرده‌اند.

این در حالی‌ست که قبلا اعلام شده‌بود، پنجمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با نمایندگان طالبان قرار است پنج روز به طول بینجامد.

براساس اعلام رسانه‌ها، در روز اول این گفت‌وگوها موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان و در روز دوم موضوع گفت‌وگوی مستقیم طالبان با دولت افغانستان و اعلام آتش‌بس از سوی دو طرف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وحید مژده، کارشناس مسائل سیاسی و  دیپلمات پیشین طالبان، این دور از گفت‌وگو میان طالبان و امریکا در دوحه قطر را مفید خواند و از پیشرفت‌هایی در این زمینه خبر داد.

وی در صحبت با رسانه‌ها افزود در صورتیکه موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان مورد توافق دو طرف صورت گیرد، مذاکره مستقیم طالبان با دولت افغانستان تسهیل می‌گردد.

به گفته وحید مژده، تیم‌های کاری دو طرف مذاکره در پنجمین دور گفت‌وگوی مستقیم امریکا با نمایندگان طالبان روی تهیه مسوده‌های لازم کار می‌کنند و قرار است این مسوده‌ها در روز پایانی به مجلس عمومی طرفین مذاکره ارائه گردد.

باید گفت در پنجمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان، در مقایسه با چهار دور گذشته یک نکته برجسته وجود دارد و آن حضور ملاغنی برادر در این مذاکرات است.

طالبان مدعی‌اند ملابرادر بازوی راست هبت‌الله آخوندزاده، رهبر کنونی طالبان، است و از صلاحیت لازم برای اتخاذ برخی تصامیم برخوردار می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *