• انتشار: ۲۱ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۱:۱۴
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30417
پرینت

دیدار زلمی خلیل زاد با استاد عطا و جنرال دوستم

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان امروز با استاد عطا محمد نور والی سابق بلخ و جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش رها، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در بارۀ صلح افغانستان، با عطامحمد نور، رئیس شورای اجرایی جمعیت اسلامی و جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور به طور جداگانه دیدار و گفتگو کرده است.
زلمی خلیل‌زاد در دیدار با استاد عطا محمد نور گفته است که طرف‌های گوناگون برای رسیدن به صلح نزدیک شده‌اند. او گفته است که صلح در افغانستان، خواست امریکا و مردم افغانستان است و «برای رسیدن به این خواست، همه طرف‌ها به هم نزدیک شده‌اند و انتظار می‌رود که به‌زودی به صلح دست پیدا کنیم.»
آقای خلیل‌زاد هم‌چنان بر «ایجاد گروه ملی و مقتدر که مورد قبول همه طرف‌ها باشد به هدف کار روی پروسۀ صلح» تأکید کرده است.
براساس گزارش‌ها، در این دیدار اسکات میلر، فرماندۀ مأموریت پشتیبانی قاطع و جان بس، سفیر ایالات متحده در کابل، نیز حضور داشته اند.
در همین حال، دفتر جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید که آقای خلیل‌زاد با او نیز دیدار کرده است.
در این دیدار، جنرال دوستم خواهان نقش دادن به چهره‌های سیاسی و مطرح افغانستان در روند گفتگوهای صلح شده است: «در پهلوی شورای عالی صلح در روند برقراری صلح در کشور به شماری از احزاب سیاسی و شخصیت‌های مطرح مانند عبدالستار سیرت که در نزد جامعه جهانی و مردم افغانستان اعتماد و جایگاه ویژه دارد، نیز نقش داده شود تا پروسه صلح و مذاکره نتیجه ملموسی داشته باشد.»
گفتگو در بارۀ اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان، انتخابات گذشتهٔ پارلمانی و انتخابات سال آیندهٔ ریاست جمهوری از موضوعات دیگری بوده اند که آقای دوستم و خلیل‌زاد در بارۀ آن‌ها تبادل نظر کرده اند.
قرار است آقای خلیل زاد پس از دیدار از کابل به پاکستان، قطر و شماری دیگر از کشورهای منطقه نیز سفر کند و در بارۀ صلح افغانستان و چگونگی کشانیدن طالبان به میز مذاکره با مقام‌های این کشورهای گفت‌وگو کند.
سفر خلیل زاد به افغانستان زمانی انجام می شود که نشست صلح مسکو روز جمعه با حضور ۱۲ کشور برگزارشد و دولت افغانستان در این گفتگوها شرکت نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *