• انتشار: 19 نوامبر 2018
  • ساعت: 09:13
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30554
پرینت

دیدار خلیل زاد با محمد محقق

آقای محقق در دیدار با خلیل زاد گفته است که هیأت مذاکره کننده با طالبان باید فراگیر باشد و اینکه حمله طالبان به هزاره جات کمکی به روند صلح نخواهد کرد.

به گزارش رها، دفتر مطبوعاتی محمد محقق اعلام کرده است که زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان عصر یکشنبه ۲۷ عقرب ذر محل شورای وزیران با محمد محق دیدار و گفتکو نموده است.
زلمی خلیل‌زاد در دیدار با محمد محقق گفته است؛ مسئولیتم این است که روی روند گفتگوهای صلح در افغانستان کار نموده و برای تحقق مذاکرات مستقیم صلح بین طالبان با دولت افغانستان و همه طرف‌هاى مؤثر افغانى زمینه‌سازی کنم.
وی افزوده که در همین راستا با تمام طرف‌ها و شخصیت‌های موثر در پروسه صلح دیدار و گفتگو خواهد کرد.
بر اساس این خبرنامه، محمد محقق نیز در این دیدار گفته که صلح از ضرورت‌های مردم افغانستان بوده و از این پروسه حمایت می‌کند.
محقق گفته است در گفتگوهای صلح دو چیز باید مد نظر قرار بگیرد:
اول، در پروسه صلح نباید دستاوردهای ۱۸ سال گذشته در کشور و ارزش‌های مندرج در قانون اساسی افغانستان نادیده گرفته شود و همه دستاوردهاى فصل نوین نباید قربانى شود. دوم، پروسه صلح و آتش‌بس و هیأت مذاکره‌کننده با گروه طالبان باید فراگیر باشد.
آقای محقق با اشاره به افزایش حملات گروه طالبان بر مناطق مرکزی و حمله بر جاغوری و مالستان گفته است که باید به طالبان تفهیم شود که در این حملات کامیاب نخواهند شد و این‌گونه حملات غیر انسانى به مناطقى که آن‌ها بی‌دفاع فکر می‌کنند، کمکی به روند گفتگوهای صلح نخواهد کرد.
محقق تأکیده کرده است که در نتیجه این حملات در سه ولسوالی ارزگان خاص، جاغورى و مالستان انجام شد، و قطعات ویژه و سرخ طالبان در این جنگ اشتراک داشتند، صدها تن از مردم غیر نظامی شهید و زخمى و هزاران نفر از خانه و کاشانه‌شان آواره شده‌اند که در آستانه زمستان، نیاز جدی به کمک‌رسانى دارند.
گفتنی است که آقای محقق قبلاً از تلاش‌های آقای خلیل‌زاد در روند صلح انتقاد کرده و آن را «یک‌جانبه» خوانده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *