• انتشار: 25 فوریه 2019
  • ساعت: 11:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32651
پرینت

دکتر عبدالله عبدالله: طالبان مانع اصلی صلح می‌باشد

دکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، طالبان را مانع اصلی صلح در افغانستان دانسته از ادامه تلاش‌های حکومت برای پیش‌برد پروسه صلح خبر می‌دهد.

رئیس اجرایی در نشست امروز شورای وزیران در کابل افزود طالبان هنوز در مذاکرات صلح رفتاری صادقانه ندارند.

دکتر عبدالله عبدالله گفت برگزاری لویه جرگه مشورتی برای صلح اقدامی صادقانه از سوی حکومت برای مشورت با اقشار مختلف مردم می باشد، حکومت باور دارد که اگر برگزاری این لویه جرگه با درستی و شفافیت همراه باشد، مردم افغانستان نیز استقبال می‌کنند.

این اظهارات رئیس اجرایی در حالی مطرح می‌شود که دور پنجم گفت‌وگوی مستقیم امریکا با نمایندگان طالبان امروز  دوشنبه در دوحه قطر برگزار می‌شود.

براساس اعلام برخی رسانه‌ها، ملاغنی برادر و رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر از برای شرکت در این مذاکره عازم قطر شده‌اند.

گروه طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای حضور ملاغنی برادر و عباس استانکزی در پنجمین نشست مستقیم طالبان با امریکا را تأیید کرده‌اند.

گفته‌ می‌شود در این نشست روی جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و قطع تماس طالبان با گروه‌های تروریستی نظیر القاعده و عدم استفاده از خاک افغانستان برای تهدید امریکا و متحدانش توسط گروه‌های تروریستی بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

این همه در حالی‌ست که طالبان هنوز حاضر به مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان نشده‌اند.

حکومت افغانستان برای اقدام بهتر در پیش‌برد مذاکره صلح قرار است یک لویه جرگه مشورتی با حضور رهبران  احزاب و دیگر شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را برگزار کند.

حکومت امیدوار است با برگزاری این لویه جرگه بتواند اختلافات خود با رهبران احزاب و برخی شخصیت‌های سیاسی دیگر در مورد صلح را حل کرده به یک اجماع ملی قوی برای مذاکره با طالبان برسد. گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی، در این مورد گفته در صورتیکه «اعضای لویه جرگه مشورتی انتصابی نباشند، اجندای آن از قبل مشخص باشد و شرکت کنندگان آن صلاحیت لازم» را داشته باشند، می‌توان به نتایج لویه جرگه مشورتی امیدوار بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *