• انتشار: ۱۷ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۵۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 12003
پرینت

دکانداران مارکیت تجارتی “اباسین زدران” خیمه تحصن برپا کردند

دکانداران مارکیت تجارتی “اباسین زدران” دولت را متهم به بی کفایتی کرده و در مقابل این مارکیت خیمه تحصن برپا کردند.

مارکیت دوازده طبقه‏ی “اباسین زدران” که بیش از یکهزار و پنجصد دکان داشت، پنجشنبه گذشته بر اثر آتش سوزی کاملاً سوخت.

دکانداران با بیان این‏که آتش گرفتن این مارکیت عمدی و دسیسه ای بوده است، می‏گویند که دولت نتوانست آتش سوزی را در ۱۶ ساعت مهار کند.

دکانداران می‏گویند که با سوختن این مارکیت بیش از ۴ هزار نفر بیکار شده است. آنان از دولت می‏خواهند که در بازسازی مجدد این مارکیت سعی همه جانبه کرده و به دکانداران کمک مالی کند.

این دکانداران هشدار دادند که اگر دولت به خواسته شان بی‏توجهی کند، آنان به زودی خیمه اعتراضی خود را در چهارراهی های شهر کابل نیز برپا خواهند کرد.

عتیق الله، دکاندار این مارکیت به رسانه ها گفت: در ابتدا دو فردی که لباس های های نظامی بر تن داشتند آنان را با شایعه “انتحاری” از مارکیت خارج ساختند و زمانی که دکانداران دوباره به مارکیت رفتند تمام مارکیت را آتش گرفته بود.

عتیق الله افزود که در کمتر از نیم ساعت تمام ۱۲ طبقه‏ی این مارکیت آتش گرفت.

بر اساس گفته های او؛ نیروهای آتش نشانی خیلی دیر آنهم با تانکر های خالی از آب به ساحه آمدند و در مهار آتش نیز بسیار بی‏کفایتی کردند.

او گفت: با آنکه فرمانده پولیس کابل ساعت ۲ بعد از ظهر اعلام کرد که آتش سوزی مهار شده است، تا ساعت ۲ شب نیز آتش سوزی ادامه داشت.

زرولی وردک، دیگر دکاندار این مارکیت به رسانه ها گفت با سوختن این مارکیت سرمایه بیش از ۴هزار نفر در پیش چشمان شان از بین رفت در حالیکه نیروهای آتش نشانی هیچ کاری نکردند.

آقای وردک از دولت خواست که به آنان کمک مالی کند.

در همین حال حاجی سیروس علاف؛ مشاور تجارتی رئیس جمهوری که در خیمه تحصن دکانداران حضور یافته بود به رسانه ها گفت که به دستور رئیس جمهوری یک کمیسیون برای بررسی این حادثه ایجاد شده است.

آقای سیروس خاطر نشان کرد که این کمیسیون بیشتر روی “عمدی بودن و نبودن” این تمرکز می کند.

او تصریح کرد که تیم های بررسی به تحقیق خود شروع کرده و تا فردا (دوشنبه) نتایج بررسی خود را با رسانه ها شریک خواهند کرد.

براساس گفته های مشاور تجارتی رئیس جمهوری، دولت یک درصدی مشخصی از زیان دکانداران را به عهده خواهد گرفت.

حاجی خلیل زدران مالک این مارکیت نیز به رسانه ها گفت که تجهیزات آتش نشانی مارکیت وی با معیار های جهانی برابری داشت، اما دامنه آتش آنقدر گسترده بود که مهار آنرا ناممکن ساخته بود.

صیام الدین پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع نیز به دکانداران اطمینان داد که اتاق تجارت و صنایع کوشش همه جانبه خود را برای حمایت از سرمایه گذاران خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *