• انتشار: 13 نوامبر 2016
  • ساعت: 22:48
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 15308
پرینت

دو وزیر دیگر رد صلاحیت شدند

مجلس نمایندگان در دومین روز استیضاح، اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف و محمد الله بتاش وزیر ترانسپورت را رد صلاحیت کرد اما اکلیل حکیمی در سمتش باقی ماند.

در جلسه امروز یکشنبه مجلس نمایندگان، محمد الله بتاش با ۵۶ رای تایید، ۱۴۲ رای رد، ۵ رای باطل، ۶ رای سفید و اسدالله حنیف بلخی با ۶۸ رای تایید، ۱۳۱ رای رد، ۲ رای باطل و ۳ رای سفید رد صلاحیت شدند.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه اما با ۸۵ رای تایید، ۱۱۲ رای رد، ۵ رای باطل و ۲ رای سفید همچنان در سمتش باقی ماند. معیار مجلس (۱+۵۰) برای رد صلاحیت ۱۱۸ رای بود.

گفتنی است که روز گذشته نیز وزیران فواید عامه، امور خارجه و کار و امور اجتماعی رد صلاحیت شده بودند. ارگ در واکنش به اقدام مجلس با نشر خبرنامه ای استیضاح وزیران را براساس قانون اساسی ناموجه خواند.

هر چند شب گذشته، ریاست جمهوری رئیسان کمیسیون های مجلس را به ارگ دعوت کرده و خواستار به تعویق افتادن روند استیضاح شده بود.

رئیس جمهوری نمایندگان گفت، ما متعهد به اصل آوردن اصلاحات و حسابدهی شفاف هستیم، و به اصل تفکیک قوا احترام قایل هستیم.

او افزود که ما خیر مملکت را در بحث سازنده با نمایندگان مردم در شورای ملی می‌دانیم، اما راه‌حل در دست شماست ]نمایندگان مجلس[ که چه تصمیمی برای خیر و فلاح مردم اتخاذ می‌کنید.

رئیس‌جمهوری گفت، انتظار حکومت این است که پروسۀ استیضاح وزرا به تعویق بیافتد.

اما بر خلاف خواسته های رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت، امروز جلسه استیضاح دایر شد و بدون حضور وزیران در مجلس به صورت غیابی صندوق گذاشته شد.

عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس بعد از ختم روند استیضاح، از رئیس جمهوری خواست که نامزد وزیران جدیدی برای احراز کرسی وزارت به مجلس معرفی کند.

اکنون با حساب وزیران مستعفی، کابینه ۸ وزیر خود را از دست داده است و اگر این روند بدین منوال ادامه پیدا کند، وضعیت سیاسی حکومت وحدت ملی با بحران مواجه خواهد شد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *