• انتشار: 31 ژانویه 2018
  • ساعت: 11:19
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 26041
پرینت

دو درس از منطقه برای سران دولت وحدت ملی!

با توجه به رویدادهای جاری کشور و سیاست هایی که سران دولت وحدت ملی برای برون رفت از این بحران ها پیش گرفته اند، سران کشور بهتر است به دو نکته زیر توجه کرده و سیاستی معقول تر و همه جانبه پیش بگیرند.

 

١-  همین چند ماه پیش رهبران کُردهای عراق با اتکا به حمایت امریکایی ها برای استقلال رقص و پای کوبی می کردند. آن روزها کًردها چنان مغرور بودند که کسی جرات نمی کرد از رهبران انتقاد کند. وقتی منافع امریکایی ها از سوی قدرتهای بزرگتر منطقه تهدید شد٬ کُردها را در مقابل اردوی عراق تنها گذاشتند. امروز کُردها آنچنان تحقیر شده اند که هیچ کس جرات آنرا ندارد تا از همان رهبران دفاع کند.

٢- ترکیه از چند سال قبل تصمیم داشت تا کُردها را سرکوب کند. اول به سلاح و کمک روسها و سایر کشورها تکیه کرد. اما با خود محاسبه کرد که اگر با سلاح بیگانه ها وارد جنگ شود٬ ممکن است در وسط راه تنها بماند. به همین دلیل دو سال به صورت مخفیانه تولید سلاح را در کشور خود آغاز کرد. وقتی مطمئن شد که به کسی احتیاج ندارد٬ دستور عملیات «عفرین» را با تمام قوا صادر کرد. کُردهای ترکیه و سوریه که قبلاً از تجربه عراق تحقیر شده بودند٬ حتی در برابر ارتش ترکیه یک روز هم طاقت نیاوردند.

اردوغان دو سال برای خودکفایی تسلیحاتی کشورش عرق ریخت٬ و در جنگ یکروزه پیروز شد.

اردوغان برای پیروزی حمایت اکثریت مردم خود را داشت. حتی بسیاری از عربها و کُردها که کار و کاسبی شان در زیر سایه حکومت اردوغان رونق دارد٬ از این عملیات حمایت کردند.

کُردها چندین سال برای جلب حمایت امریکایی ها عرق ریختند٬ اما در دو روز تحقیر شدند. امریکا دو روز سکوت کرد و کردها تحقیر شدند. یک روز در برابر تهاجم اردوی عراق به کرکوک و روز دیگر در برابر تهاجم اردوی ترکیه به عفرین.

جناب آقای اشرف غنی!

شما که تنها با اتکا به حمایت آمریکایی ها افغانستان را ناخواسته وارد یک جنگ تمام عیار با پاکستان می کنید٬ آیا این تجربه ها را مطالعه کرده اید؟

لطفاً همه تخم مرغ های تان را در یک سبد نگذارید. چون اگر روزی منافع آمریکایی ها توسط چین و روسیه که متحدین استراتژیک پاکستان هستند تهدید گردد٬ ممکن است ما نیز با سکوت آمریکایی ها تحقیر شویم.

ملاقات رئیس امنیت ملی و وزیر داخله کشور با سفیر افغانستان در پاکستان

گفته می شود سران دو نهاد امنیتی کشور امروز وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شده اند تا در دیدار با مقامات آن کشور سندهای موجود در خصوص منشا خشونت های افغانستان را با آنان در میان بگذارند.

افغانستان همواره پاکستان را متهم کرده که برای تروریستان پناه گاه های امن فراهم می کند.

خداداد فقیهی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *