• انتشار: 27 آوریل 2019
  • ساعت: 14:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 34075
پرینت

دومین روز تظاهرات معترضین در بغلان ۷ کشته و زخمی برجای گذاشت

تظاهرات معترضین به نتایج انتخابات پارلمانی در ولایت بغلان در حالی وارد دومین روز خود شد که در تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرات کنندگان هفت نفر کشته و زخمی شدند.

تا اکنون در این اعتراض‌ها یک نفر کشته و شش تن دیگر زخمی شده‌اند و شاهراه کابل -مزار و کابل به ولایات شمال شرق نیز بسته شده است.

دیروز جمعه ششم ثور، نتایج انتخابات پارلمانی ولایت بغلان پس از ماه ها تاخیر و لحظاتی پیش از گشایش دور هفدهم پارلمان اعلام شد.

 کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج نهایی حوزه‌های انتخاباتی کندز، میدان‌وردک و حوزه کوچی‌ها را نیز دیروز اعلام کرد‌.

 بر‌اساس فهرست منتشر شده از سوی این کمیسیون‌، از ولایت بغلان، اسدالله شهباز، محمدعظیم محسنی، عتیق رامین، مامور احمدزی، محمدنسیم مدبر، عبدالرزاق هاشمی، شکریه عیسی‌خیل و نوریه حمیدی به مجلس نمایند‌گان راه یافته‌اند. 

اما معترضان هوادار به محبوب الله غفاری یکی از نامزدان ناکام شده مجلس نمایندگان از ولایت بغلان، بلافاصله پس از اعلام نتایج نهایی این ولایت دست به اعتراض و راه پیمایی زده و شاهراه کابل – مزار در ناحیه دو سرک شهر پلخمری را بستند.

این راه‌پیمایی شام دیروز به خشونت گرایید و در نتیجه یک معترض کشته شده و شش تن دیگر زخم برداشتند.

معترضان پولیس را به شلیک به سوی خودشان متهم می‌کنند اما مسوولان در وزارت امور داخله این ادعا را رد کرده می گویند تحقیقات آنان نشان می دهد تلفات مذکور ناشی از انفجار یک ماین مقناطیسی بوده است.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله صبح امروز به رسانه ها گفته است پلیس برای متفرق ساختن معترضان فقط شلیک هوایی کرده است.

محبوب الله غفاری نامزد راه نیافته به مجلس نمایندگان در کابل و در بازداشت به سر می برد اما هواداران او که در بغلان دست به راه پیمایی و اعتراض زده اند می گویند نتایج انتخابات پارلمانی بغلان را قبول ندارند و کمیسیون مستقل انتخابات در آرای آنان دست برده است و بنا بر دلایل سیاسی نامزد محبوب شان را از رسیدن به پارلمان باز داشته است.

اعتراض و راه پیمایی در حالی وارد دومین روز خود می شود که صد ها تن از مسافران به دلیل مسدود بودن راه در بغلان گیر مانده اند.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی بر مسدود ساختن شاهراه از سوی معترضان انتقاد کرده این سنت را شدیدا زشت و ناپسند خوانده‌اند.

پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی بدخشان نیز صدها هوادار یکی از نامزدان ناکام راه را بسته بودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *