• انتشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۰:۱۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 29930
پرینت

دومین روز انتخابات مجلس نمایندگان هم با تأخیر آغاز شد

دومین روز انتخابات مجلس نمایندگان ساعتی پیش در ۱۴ ولایت و ۴۰۰ مرکز رأی دهی آغاز شد.

دومین روز انتخابات مجلس نمایندگان در حدود ۱۴ ولایت و ۴۰۰ مرکز رأی گیری آغاز شد. این مراکز دیروز به دلیل مشکلات فنی و امنیتی بسته مانده بود.
عبدالبدیع صیاد، رئیس کمسیون مستقل انتخابات ساعت ۱۱:۳۰ شب گذشته به وقت افغانستان در یک نشست خبری در کابل، روند برگزاری انتخابات را بهتر از انتخابات قبلی افغانستان دانست. او وعده داد که مراکز باز نشده امروز بر روی رأی دهندگان باز خواهند شد.
رأی گیری از صبح دیروز آغاز شد ولی شماری ازمراکز رأی گیری با چندین ساعت تاخیر باز شده و تا ساعت ۸ شب ادامه داشت.
براساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در انتخابات دیروز بیشتر از سه میلیون نفر شرکت کرده بودند.
آقای صیاد گفت که کمیسیون تاکنون به دلیل مشکلات ارتباطی نتوانسته اطلاعات مشارکت رأی دهندگان را از سراسر افغانستان دریافت کند.
در برخی ولایت‌های افغانستان به دلیل تهدید طالبان شبکه‌های مخابراتی شبانه قطع می‌شود.
برأی شرکت در انتخابات پارلمانی حدود ۸.۸ میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند که آقای صیاد معتقد است بیشتر افراد واجد شرأیط، دیروز رأی داده‌اند.
انتخابات روز گذشته با مشکلاتی نیز همراه بود. کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از مدیریت ضعیف در روند برگزاری انتخابات و بی‌نظمی در استفاده از دستگاه انگشت نگاری انتقاد کرده و گفته است که این مشکلات باعث شده تا شماری از مردم از رأی دادن محروم شوند.
علی رضا روحانی، سخنگو و عضو این کمیسیون گفته که این روند می‌تواند به شفافیت انتخابات صدمه بزند.
براساس اعلام وزارت داخله در انتخابات دیروز نزدیک به ۲۰۰ حادثه امنیتی بوقوع پیوست که در نتیجه ۳۶ تن کشته و حدود ۱۲۰ تن دیگر زخمی شدند. ۲۷ غیر نظامی و ۹ سرباز ارتش و پلیس جزء کشته شدگان هستند.
گزارش های رسیده از کابل حکایت از بی نظمی در روز دوم انتخابات نیز دارد و گفته می شود هنوز برخی مراکز رأی گیری باز نشده است.
شاهدان عینی از غرب کابل می گویند که مردم دوساعت پشت مراکز رأی گیری منتظر رأی دادن هستند که متأسفانه با وجود گذشت دوساعت از زمان معین هنوز برخی مراکز رأی گیری مسدود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *