• انتشار: ۲۴ قوس ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۱۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16309
پرینت

دولت هیچ وقت مانع دسترسی به اطلاعات در عرصه صلح و سیاست نمی شود

نادر نادری، مشاور ارشد روابط عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری از تعهد دولت در برابر حکومت سخن زد و گفت که دولت هیچ وقت مانع دسترسی به اطلاعات در عرصه های صلح و سیاست نمی شود.

 

آقای نادری در کنفرانس ملی “نقش و جایگاه رسانه در روند صلح و مصالحه که امروز چهارشنبه در کابل برگزار شده بود اظهار کرد که در عرصه صلح حتی جلسه هایی که از چشم رسانه ها پنهان مانده باید به صورت “آف د ریکارد” به رسانه ها گفته شود تا خبرنگاران پیش زمینه داشته باشند.

وی همچنین علاوه کرد که رسانه ها نیز باید متوجه باشند که از نظر محتوایی کم نیاورد. کم آوردن رسانه ها از نظر محتوای ترسناک و برگشت به عقب خواهد بود.

مشاور ارشد روابط عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری در پیوند به این موضوع خاطر نشان کرد که رسانه ها نباید از کارشناسانی استفاده کنند که باعث عقب گرد رسانه ها شوند. وی به انتخاب کارشناسان در رسانه ها تاکید فراوانی کرد.

او همچنین به نشر خبر صلح اشاره کرد و گفت که ژورنالیزم صلح تنها مربوط به نشر خبرهای صلح نمی شود بلکه اخباری که در عرصه رشد و توسعه اقتصادی است نیز اخبار صلح محسوب می شود.

این مقام حکومتی با گلایه از رسانه ها خاطر نشان کرد که سال گذشته گزارشی منتشر شد که نشان می داد رشد اقتصادی کشور از صفر به یک و نیم درصد رسید ولی هیچ رسانه ای در قبال این موضوع واکنش نشان نداد و منتشر نکرد.

او همچنین علاوه کرد که ادبیات رسانه ها نباید زن ستیز و خشونت پرور باشد و در کنار تصویر جنگ از تصویر صلح نیز استفاده شود.

این سخنان در حالی ایراد می شود که اکثر رسانه ها در قسمت نشر اخبار جانب منافع ملی را در نظر نمی گیرند و از کارشناسانی سود می برند که به منافع ملی و بین المللی کشور ضربه می زنند. برخی از این رسانه ها در بیشتر برنامه هایشان به موضوعات قومی و زبانی به صورت گسترده دامن می زنند.

دلایل جنگ و منازعه و رابطه آن با رسانه

در این کنفرانس که میدیوتک افغانستان افغانستان برگزار کرده بود، علاوه بر تعداد زیادی از مدیران رسانه ها، کارمندان بالا رتبه دولتی و اعضای مجلس نمایندگان، برخی از سفیران کشورهای خارجی نیز شرکت کرده بودند.

والتر هاسمن، سفیر کشور آلمان در کابل گفت که یکی از دلایل جنگ و منازعه، ارایه معلومات نادرست توسط رسانه هاست و این یک حقیقت جهان شمول است.

آقای هاسمن گفت که مخاطبان رسانه ها طی مدت زمانی به دلیل برداشت های نادرست نسبت به هم، نفرت پیدا می کنند و این کنش باعث ایجاد تنش می شود.

سفیر کشور المان مقیم کابل علاوه کرد که رسانه ها باید زمینه ای ایجاد کنند که باعث تفاهم و وحدت بین اعضای جامعه شوند.

اما گفتنی است که برخلاف گفته های سفیر کشور آلمان اکثر رسانه های کشور به دلیل اینکه وابسته به یکی از احزاب سیاسی و یا جریان قومی است، همواره به موضوعاتی می پردازند که به نفع قوم و یا حزب مشخص است.

به باور برخی از کارشناسان رسانه ای، طی بیش از یک دهه گذشته رسانه ها کمتر به منافع ملی توجه کرده اند.

رسانه از نظر کیفی و کمی

مژگان مصطفوی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در همین حال تکثر رسانه ها در کشور را یک دستاورد خواند اما افزود که از نظر کیفی رسانه ها به جایگاه مطلوبی نرسیده اند.

خانم مصطفوی تاکید کرد که حمایت از روند صلح، قوای مسلح نیاز جامعه ماست و باید رسانه این موضوعات را مد نظر بگیرند و در ترویج فرهنگ صلح کمک کنند.

او همچنین به رسانه ها توصیه کرد که اخباری را نشر کنند که به جای تبلیغ جنگ، خبرهای مثبت نشر کنند و در خبرها توازن را نیز مد نظر بگیرند.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنین از رسانه ها خواست که به خاطر اصلاحات با خشونت و تبعیض مبارزه کنند.

رسانه و ترویج فرهنگ صلح

در نشست امروز نهاد میدیوتیک، همه سخنرانان از نقش رسانه ها در تقویت دموکراسی، حکومت داری و صلح سخن زدند و رسانه ها را تشویق به این امر کردند.

مولوی خیبر اوچقون، عضو شورای عالی صلح نیز به رسانه ها توصیه کرد که به موضوع های مثبت بیشتر توجه کنند و از نشر مطالبی که به وحدت و صلح جامعه ضربه می زند خودداری کند.

آقای اوچقون افزود که ارزش رسانها در ترویج فرهنگ صلح و وحدت ملی بسیار بالا است و دولت نیز باید امنیت خبرنگاران و رسانه ها را به وجه احسن بگیرد تا آزادی بیان صدمه نبیند.

این عضو شورای عالی صلح گفت که نهادهای بین المللی و رسانه ها وظیفه دارند که در خاموش ساختن آتش جنگ و برقراری صلح و ثبات سهم موثر و همه جانبه داشته باشند

او رسیدن به صلح را با همکاری رسانه ها آسان تر جلوه داد و گفت که دستاوردهای یک و نیم دهه گذشته نیز در مذاکرات صلح قابل معامله نیست./راه مدنیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *