• انتشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۲:۵۷
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 10602
پرینت
مشاور امنیت ملی:

دولت در نشست وارسا، انتظار ۵ میلیارد دالر کمک در سال دارد

محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی کشور می‌گوید که دولت انتظار دارد که جامعه بین المللی برای تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی تعهد کمک ۵ میلیارد دالر در سال را کند.

آقای اتمر یروز گذشته دوشنبه، ‌ در یک نشست خبری در مورد آمادگی‌ها و برنامه‌های دولت افغانستان برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی وارسا معلومات می‌داد، افزود که دولت انتظار دارد جامعه جهانی در نشست وارسا تعهد کمک ۵ میلیارد دالر در سال را کند.

مشاور امنیت ملی گفت: “توقع اول ما از کنفرانس وارسا این است که اعضای پیمان ناتو تعهدی را که قبلا با ما بسته‌اند و چارچوب حقوقی‌اش را داریم،‌ یعنی موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی و موافقت‌نامه‌ای که با ناتو به امضا رسیده است،‌ براساس آن حداقل برای پنج سال آینده، تمام مصارفات معقول و قابل پیش‌بینی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور ما را تمویل کنند.”

او علاوه کرد، توقع ما این است که قسمت مهم آن از سوی کشورهای عضو ناتو مخصوصا ایالات متحده امریکا تمویل شود.

آقای اتمر گفت که نیروهای هوایی کشور طی دو سال اخیر پیشرفت نسبی داشته، اما دولت افغانستان انتظار دارد که دارای نیروهای هوایی «کامل» باشد.

حنیف اتمر گفت نیروهای هوایی افغانستان تا دو سال قبل حتا یک فروند هواپیمای جنگی در اختیار نداشتند، اما اکنون نزدیک به بیست فروند هواپیمای جنگی در اختیار دارند و قرار است تا چند هفته‌ی آینده این رقم به سی فروند برسد.

مشاور امنیت ملی گفت که نیروهای هوایی طی دو سال اخیر از توانایی خوبی برخوردار شده و اکنون اکثریت عملیات‌های هوایی را در سراسر کشور انجام می‌دهند.

او گفت، باوجود این پیشرفت‌ها، تجهیزات و امکانات موجود نیروهای امنیتی برای افغانستان کافی نیست.

مشاور امنیت ملی گفت که افغانستان انتظار دارد تا تجهیز و اکمال کامل نیروهای هوایی،‌ کشورهای عضو ناتو به ویژه ایالات متحده امریکا به کمک‌های شان در عملیات‌های هوایی و کشفی نیروهای امنیتی افغانستان ادامه بدهند.

گفتنی است که نشست سران کشورهای عضو ناتو قرار است در روزهای هشتم و نهم جولای در شهر وارسای پولند/لهستان برگزار شود.

چگونگی ادامه‌ی کمک جامعه‌ی جهانی آجندای اصلی مورد بحث سران ناتو در این نشست است. قرار است سران حکومت وحدت ملی نیز در این نشست شرکت کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *