• انتشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۱:۴۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5982
پرینت
شورای حراست افغانستان:

“دولت قبل از دو سالگی خود لوی جرگه اصلاح قانون اساسی را دایر کند”

شورای حراست و ثبات افغانستان بار دیگر از دولت خواست تا مطابق با جدول زمانی، لوی جرگه اصلاحات قانون اساسی را قبل از پایان دو سالگی کار خود تشکیل دهد.

این شورا با اشاره به این که اگر دولت قبل از پایان دو سالگی کار خود این لوی جرگه را تشکیل ندهد اعتبار خود را از دست می دهد، وعده سپرد که در برگزاری به موقع این لوی جرگه با دولت همکاری می کند.

لازم به ذکر است در زمان تشکیل دولت وحدت ملی، توافقی میان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور و داکتر عبداله رئیس اجرایی کشور به امضاء رسید که بر اساس آن دولت در پایان دو سالگی کار خود لوی جرگه ای تشکیل می دهد تا اصلاحاتی را در قانون اساسی کشور وارد کند و پست نخست وزیری را در کشور تاسیس نماید.

سخنگوی شورای حراست و ثبات افغانستان گفت “بر اساس توافق نامه ای سیاسی که در زمان تشکیل حکومت وحدت ملی به امضاء رسید، تصدی قانونی دولت در دو سالگی اش به پایان می رسد. اگر دولت نتواند قبل از آن این لوی جرگه را تشکیل دهد، شورای ثبات و حراست افغانستان آماده است تا با دولت همکاری کند.”

گرچه بسیاری از اعضای این شورا از صحبت با رسانه ها خودداری کردند، اما سخنگوی این شورا گفت “برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها بدون آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی کشور توصیه نمی شود.”

در پی درخواست های مکرر مردم مبنی بر آورده شدن اصلاحات در نظام انتخاباتی کشور، دفتر ریاست اجرایی کشور تاکید کرد که دولت متعهد به آوردن این اصلاحات در چارچوب توافق نامه ی سیاسی می باشد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرایی می گوید “دولت متعهد به اجرای مندرجات توافق نامه ی سیاسی است، و لوی جرگه اصلاحات قانون اساسی نیز با کمی تاخیر برگزار می شود، اما قبل از آن نیاز است تا انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها برگزار گردد.”

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *