• انتشار: ۲۸ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۳:۱۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20933
پرینت
کنشگران عرصه انتخابات:

دولت در برگزاری انتخابات ناتوان است/ غنی عوام فریبی می کند

بنیاد انتخابات شفاف و عادلانۀ افغانستان می‌گوید، با گذشت هرروز مشخص می شود که دولت در برگزاری انتخابات مجلس و شورای ولسوالی‌ها ناتوان است و رئیس جمهوری نیز مردم را فریب می دهد.

 

محمد نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف و عادلانۀ افغانستان امروز پنج‌شنبه(۲۸ثور) در نشستی خبری گفت که دولت در حال حاضر توانایی برگزاری انتخابات را ندارد و با سپری‌شدن هر روز عوام‌فریبی می‌کند.

آقای ایوب زاده، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری را متهم می‌کند که در برگزاری انتخابات از بازی‌های روانی استفاده می کند در حالی‌که برگزاری این پروسۀ ملی، در سال جاری امکان‌پذیر نیست.

روز گذشته نیز کمیسیون مستقل انتخابات با نشر خبرنامه ای گفته بود که تاخیر در برگزاری انتخابات نظام کنونی را با چالش مواجه کرده است و یک واقعیت غیر قابل انکار است که کشور را با آشفتگی مواجه می کند.

رییس بنیاد انتخابات شفاف و عادلانۀ افغانستان از جامعۀ جهانی نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید با توجه به این‌که این نهاد در افغانستان نظاره‌گراست، اما بالای دولت افغانستان فشار وارد نمی‌کند تا انتخابات را برگزار کند.

وی گفت دولت افغانستان در نشست بروکسل تعهد کرده بود که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی را به زودترین فرصت برگزار می‌کند و جامعۀ جهانی هم حضور داشت، اما حالا این سازمان خاموش است.

ایوب‌زاده به دولت افغانستان هشدار داد که که با خواست‌های سیاسی مردم بازی نکند و اگر توانایی برگزاری انتخابات را در سال جاری ندارد، باید رک و راست بگوید که این پروسه در سال جاری برگزار نمی‌گردد.

وی در عین حال گفت با توجه به وضعیت کنونی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری  نیز در خطر قرار دارد که برگزاری گردد یا خیر.

این درحالی‌ست که محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور در نشست‌هایی که به مناسبت‌های مختلف برگزار گردیده، تاکید به برگزاری انتخابات در سال جاری کرده‌است.

رییس جمهور افغانستان هم‌چنان در دیدار با نماینده‌گان جامعۀ مدنی در ارگ این را گفته بود که اطلاعات در کمیسیون‌های انتخاباتی آمده‌است و ما آمادۀ برگزاری انتخابات می‌باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *