• انتشار: 13 سپتامبر 2017
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24222
پرینت

دولت تاکنون رئیس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی را مشخص نکرده است

کمیسیون شکایت انتخاباتی با اظهار نگرانی از برخی مشکل ها فراروی انتخابات می گوید که برخی از چالش ها روند تطبیق برنامه های این کمیسیون را با مشکل مواجه کرده است.

این کمیسیون امروز چهارشنبه ۲۲ سنبله با برگزاری یک نشست خبری، گفت مهمترین چالشی که فراروی کمیسیون شکایت است مشخص نشدن رئیس دبیرخانه این کمیسیون توسط دولت است.

تعیین رئیس دبیرخانه کمیسیون که حدود چهار ماه قبل پیشنهاد سه تن مقام ریاست جمهوری فرستاده شده، می تواند بخش بزرگی از چالش اداری کمیسیون شکایات را مرفوع سازد.

کمیسیون شکایت انتخاباتی همچنین از تاخیر درتعیین زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها، کمبود بودجه، منابع بشری، افزارهای کاری لازم، عدم استقلالیت در امور مالی و استخدام منابع بشری را از دیگر چالش های این کمیسیون بر شمرد.

ضعف هماهنگی نهادهای ذیربط داخلی، عدم همکاری مالی وتخنیکی جامعه بین المللی با کمیسیون شکایات انتخاباتی از دیگر مشکلات کمیسیون شکایات انتخاباتی است.

کمیسیون اما می گوید که با وجود این همه چالش ها، حدود ۴۴٫۷  درصد پلان کاری کمیسیون ظرف هشت ماه گذشته (اگر چند قناعت رهبری کمیسیون را فراهم نمی کند)، عملی شده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که جهت رفع چالش های فوق الذکر، از سایر جوانب همکار به شمول حکومت و جامعه بین المللی، تقاضا می شود، تا در جهت رفع چالش های عنوان شده در گزارش، بدون هر نوع مداخله، همکاری جدی کنند.

کمیسیون همچنین می گوید که نخستین گام اعضای جدید کمیسیون شکایات انتخاباتی، پس از معرفی و انتخاب هیئت اداری، طرح پلان جامع اصلاحات و پلان کاری سال مالی ۱۳۹۶ این کمیسیون با توجه به احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها در همین سال، بود.

بارزترین دست اورد های ناشی از عملی شدن این پلان مشمول، تکمیل ۹۳% برنامه اول شامل پلان که دارای هفت فعالیت در بخش های لوژیستیکی، امنیتی و اداری؛ ایجاد همآهنگی با نهاد های جامعه مدنی از طریق امضای ۷ تفاهم نامه با طرح و تصویب ۱۰ سند حقوقی و اداری به شمول طرزالعمل ها و لوایح؛ تسوید و تدقیق ۱۱ سند حقوقی در بخش های رسیدگی به اعتراضات و شکایات؛ رای زنی ها با جوانب مختلف ذیربط و ذینفع در انتخابات غرض اعتماد سازی؛ افزایش تعداد خانم ها از ۶ % به ۱۵% در استخدام های اخیر؛ تهیه و تصویب تشکیل جدید کمیسیون شکایات در مطابقت با قانون جدید انتخابات؛ طی مراحل شفاف پروسه انتخاب و معرفی سه کاندید ریاست دارالانشاء کمیسیون شکایات به مقام ریاست جمهوری؛ آمادگی ها برای استخدام شفاف کارمندان ولایتی که ۱۰۲ بست ۳ و ۴ برای ۳۴ ولایت کشور به اعلان سپرده شده و پروسه توزیع فورمه های درخواستی به داوطلبان جریان دارد؛ و تقسیم وظایف میان کمیشنران در مرکز و ولایات به منظور تسریع امور کمیسیون شکایات، می باشند.

ارزیابی مراکز رای دهی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از پایان  ۹۶ % روند ارزیابی مراکز رای دهی در کشور خبر داده است.

بربنیاد این ارزیابی حدود ۳۳ ولسوالی به علت ناامنی‌ها تحت پوشش این روند قرار نگرفته‌ که موجب نگرانی شهروندان و کمیسیون شکایات انتخاباتی گردیده است.

رهبری کمیسیون شکایات انتخاباتی، یک بار دیگر تعهد خویش را به شفافیت روند انتخابات ابراز داشته، تأکید می کند که تمامی جوانب دخیل در روند انتخابات به شمول حکومت، ارگانهای امنیتی و کمیسیون مستقل انتخابات، باید مسئولانه گام برداشته روند ارزیابی را طور شفاف و صادقانه به پایان برسانند.

ضمناً کمیسیون مرکزی شکایات انتخاباتی آماده ی ثبت و رسیدگی به شکایات مردم درپیوند به مراکز رای دهی ارزیابی شده، می باشد؛ و در زمان معیینه، از هموطنان می خواهد تا شکایات شان را در این زمینه، به دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی بسپارند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *