• انتشار: 31 اکتبر 2016
  • ساعت: 00:49
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 14935
پرینت
اداره سیگار:

دولت افغانستان طی سه ماه ۲ فیصد از مناطق تحت کنترولش را از دست داد

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای افغانستان گفته است که دولت افغانستان طی سه ماه، تقریبا بیش از ۲ فیصد از مناطق تحت کنترولش را از دست داده است.

اداره بازرسی ویژه ایالات متحده آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی تازه امروز (یکشنبه) گفت که دولت افغانستان طی سه ماه (از اواسط ماه جوزای سال جاری الی اواسط سنبله) بیش از ۲ فیصد از مناطق تحت کنترولش را از دست داد.

سیگار نوشت که دولت افغانستان در اواسط ماه جوزای سال جاری، بر روی ۶۵٫۵ فیصد افغانستان کنترول و یا نفوذ داشت، که اما این رقم در اواسط ماه سنبله سال جاری به ۶۳٫۴ فیصد کاهش یافت.

لازم به ذکر است که این اطلاعات توسط نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان جمع آوری شده است.

این گزارش در حالی مطرح می شود که جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان پیش تر گفته بود که دولت افغانستان مناطق بیشتری را تحت کنترولش دارد.

جنرال جان نیکلسون گفته بود “به نظرم دولت افغانستان ۶۸ تا ۷۰ فیصد جمعیت افغانستان را تحت کنترول خود دارد.”

گزارش تازه سیگار همچنین می افزاید که تقریبا یک سوم کل کشور یا به طور مستقیم تحت کنترول شورشیان است و یا به طور جدی در خطر سقوط بدست شورشیان است، که چالش های فراوانی به شمول حق تحصیل برای زنان و دختران بوجود آورده است.

براساس گزارش، “در مناطق تحت کنترول شورشیان، طالبان زنانی که کار می کنند و یا خارج از خانه مشغول به تحصیل هستند را مجازات و تنبیه می کند.”

گفتنی است که شورشیان طالبان همواره نیروهای امنیتی افغانستان را با چالش تصرف شماری از شهرهای کلیدی روبرو کرده است. در اقدامی غافلگیرانه، شورشیان طالبان سال گذشته و امسال همزمان با سالگرد ورود نیروهای خارجی به افغانستان، شهر کندز را به طور موقت به کنترول خود در آوردند.

گزارش همچنین می افزاید که شورشیان مسلح در همین چالش ها طی هشت ماه اول سال جاری میلادی، بیش از ۵۵۰۰ تن از اعضای نیروی امنیتی افغانستان جانشان را از دست دادند.

مقامات در همین حال در خصوص افزایش آمار تلفات نیروهای امنیتی اظهار نگرانی کرده اند و آن را به گونه موفقیت برای طالبان می دانند.

در همین حال اما، براساس یک سروی که توسط ناتو انجام شد، تقریبا ۹۱ فیصد نیروهای امنیتی از معاش شان رضایت داشتند.

این سروی که طی ۵ ماه اول سال جاری میلادی انجام شد، نشان داد که تقریبا ۹۲ فیصد نیروهای امنیتی انتظار دارند و می گویند که اگر در میدان های نبرد کشته شوند، دولت افغانستان از خانواده هایشان مراقبت می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *