• انتشار: 15 ژانویه 2018
  • ساعت: 09:17
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 25683
پرینت
اشرف غنی:

دولت افغانستان دستاوردهای خوبی در همکاری با کشورهای منطقه بجز پاکستان داشته است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در دیدار با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که دولت افغانستان دستاوردهای خوبی در همکاری با کشورهای آسیای میانه به شمول ایران، چین و روسیه داشته است اما از جانب پاکستان این همکاری ها صورت نگرفته است.

 

دفتر ریاست جمهوری در خبرنامه ای نوشته است که محمد اشرف غنی روز گذشته (یکشنبه) با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد به ریاست «خیریت عمروف» سفیر قزاقستان در سازمان ملل متحد دیدار کرد و با یکدیگر در خصوص دستاوردهای دولت افغانستان طی سه سال اخیر و وضعیت فعلی کشور به گفتگو پرداختند.

در این دیدار اعضای دایمی سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن سازمان از کشورهای ایالات متحدۀ امریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه، سویدن، پولند، قزاقستان، بولیویا، ایتوپیا، کویت، هالند، پیرو، گینه استوایی و ساحل عاج، حضور داشتند.

خبرنامه ارگ می نویسد که هر دوجانب در رابطه به اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه، همکاری‌ های منطقوی، مبارزه با پدیده‌ های تروریزم، فساد اداری، مواد مخدر و قاچاق آن، تسریع پروسه صلح، آمادگی‌ ها برای انتخابات، اصلاحات در عرصه حکومت ‌داری، تقویت نظام، مشارکت زنان، نقش سازمان ملل متحد در افغانستان به‌ خصوص در زمینه‌های امنیتی و انکشافی و در مجموع در خصوص پیشرفت ‌های بدست آمده طی سه‌ سال اخیر بحث و تبادل نظر نمودند.

در این دیدار همچنین تصریح شد که به منظور برقراری ثبات در افغانستان باید فشارها بر پاکستان افزایش یابد و در عین حال، اقدامات مشترکی برای گفتگوها نیز صورت بگیرد.

اشرف غنی گفت: “ما در مناسبات منطقوی و در بخش روابط اقتصادی با کشورهای آسیای ‌میانه، روسیه، چین و ایران، دست‌آوردهای خوبی داشتیم.”

وی با اشاره به روابط افغانستان و پاکستان گفت که تلاش‌ها بخاطر بهبود روابط صورت گرفته، اما از جانب پاکستان در همکاری‌ های منطقه‌ای، نتیجه ‌ای در قبال نداشته ‌است.

رئیس‌جمهور به فعالیت‌ های گروه‌های تروریستی در افغانستان اشاره کرد و نمونه ‌ها و شواهدی را در باره تحرک، فعالیت‌ ها، آموزش و تمویل گروه‌های تروریستی به شمول داعش در خارج از افغانستان به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد شریک ساخت.

رئیس‌جمهور در مورد انتخابات گفت: “حکومت ارادۀ قوی برای برگزاری انتخابات دارد و من به عنوان رئیس‌جمهور، این حق را به خود نمی‌دهم که در امور کمیسیون مستقل انتخابات دخالت کنم.”

وی افزود که کمک‌ ها و امکاناتی که در گذشته برای انتخابات فراهم شده ‌بود، به شکل موثر استفاده نگردید.

رئیس‌جمهور با اشاره به استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا در قبال افغانستان و آسیای ‌جنوبی، گفت که استراتیژی مذکور برای ایجاد تغییرات مثبت در افغانستان و منطقه ارزنده است.

محمداشرف غنی با تاکید بر مذاکرات صلح بین‌الافغانی و صلح دولت با دولت با پاکستان، گفت که در راستای برقراری صلح در افغانستان، از تجارب سایر کشورها نیز استفاده صورت می‌گیرد.

رئیس‌جمهور کشور گفت که در راستای سهم‌ گیری زنان در حکومت و تقویت بیشتر آنان کارهای انجام شده‌ است.

«خیریت عمروف» سفیر قزاقستان در ملل متحد و رئیس دوره ‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد میز ضمن قدردانی از مهمان نوازی دولت و مردم افغانستان، گفت که پس از سال ۲۰۱۰ این نخستین هیات بلند پایۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که به افغانستان سفر می‌‌کند.

عمروف گفت: “ما به ‌منظور بررسی پیشرفت ‌ها در عرصه‌ های مختلف در افغانستان بخصوص روند صلح و این‌ که چگونه این پیشرفت ‌ها را تسریع ببخشیم، به کابل سفر کرده‌ایم.”

وی افزود که هیات شورای امنیت همچنین راه‌ کارهایی را بخاطر هماهنگی و همکاری بیشتر میان سازمان ‌های منطقه ای و بین ‌المللی در افغانستان جستجو می‌نماید.

نیکی هیلی نمایندۀ دایمی ایالات متحدۀ امریکا در سازمان ملل متحد طی صحبتی، گفت که امنیت و ثبات افغانستان برای امنیت منطقه مهم است و هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد بخاطر حمایت‌ های بیشتر از افغانستان، به کابل سفر کرده‌است.

وی از شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم نیز قدردانی کرد.

هیلی افزود: “ایالات متحدۀ امریکا با مردم افغانستان کار می‌کند و ما می‌خواهیم اصلاحات و انکشاف واقعی را در این کشور مشاهده کنیم، تا از همکاری‌های خویش اطمینان حاصل نمائیم.”

سپس، سایر اعضای هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد، هرکدام به نوبۀ خویش صحبت کردند و دیدگاه‌ها و نظریات شان را در رابطه به موضوعات مختلف، مطرح نمودند.

هیات مذکور گفت، در دیدارهای شان با مسئولین نهادهای امنیتی افغانستان، دریافتند که درک و پلان‌های این نهادها، قابل قدر و تحسین ‌برانگیز است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به نیابت از کشورهای مختلف جهان در برابر تروریزم مبارزه می‌کنند.

آنان دست‌آوردهای حکومت وحدت ملی را در عرصه‌ های مختلف مورد ستایش قرار دادند و از پلان‌ها و برنامه‌های آن، حمایت شان را ابراز داشتند و خاطرنشان کردند که سازمان ملل متحد برای پایان‌ بخشیدن جنگ در افغانستان و تامین صلح و ثبات، آمادۀ همکاری می‌باشد.

هیات مذکور، از قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم یادآوری و ستایش کردند و از کمک و همکاری با افغانستان به نمایندگی از کشورهای شان و همچنین به نیابت از شورای امنیت سازمان ملل متحد، اطمینان دادند.

هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد، دیدارها با رئیس جمهور و سایر مسئولان حکومت وحدت ملی را مهم خوانده، خاطرنشان نمود که با توجه به مذاکرات انجام‌ شده در کابل، در برگشت به مقر سازمان ملل متحد، بخاطر کمک‌های بیشتر آن سازمان با افغانستان بخصوص در عرصه ‌های امنیتی و انکشافی، تمرکز خواهد کرد.

در این دیدار از جانب افغانستان، برعلاوۀ رئیس‌جمهور کشور، محمد سرور دانش معاون دوم رئیس ‌جمهور، سیدیوسف حلیم قاضی ‌القضات و رئیس ستره محکمه، محمود صیقل نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد و شمار دیگری از اراکین بلندرتبۀ دولتی حضور داشتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *