• انتشار: 2 سپتامبر 2016
  • ساعت: 23:51
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 12918
پرینت

دولت ازبکستان مرگ رئیس جمهوری این کشور را تایید کرد

شامگاه امروز جمعه (۱۲ سنبله) تلویزیون دولتی ازبکستان مرگ اسلام کریموف رئیس جمهوری این کشور را تائید کرد.

در بیانیه ای مشترک که از سوی پارلمان و دولت این کشور منتشر شده آمده است که اسلام کریموف رئیس جمهور ۷۸ ساله این کشور در شفاخانه ای در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان درگذشته است.

تلویزیون ازبکستان افزوده که قرار است اسلام کریموف فردا شنبه در زادگاهش شهر سمرقند به خاک سپرده شود و مسئولیت سازماندهی مراسم خاکسپاری وی را شوکت ضیایف نخست وزیری این کشور بر عهده دارد.

نعمت الله یولداشف رئیس سنای ازبکستان، در حال حاضر سرپرستی مقام ریاست جمهوری این کشور را تا زمان مشخص شدن رئیس جمهوری بعدی به عهده دارد.

اسلام کریموف در سال ۱۹۸۹ و در دوران اتحاد جماهیر شوروی به عنوان رهبر حزب کمونیست ازبکستان منصوب شد، و پس از آن در سال ۱۹۹۱ و پس از استقلال ازبکستان، به سمت ریاست جمهوری این کشور در آمد که تاکنون نیز این سمت را بر عهده داشت.

ازبکستان سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

شوکت ضیایف ۵۸ ساله نخست وزیر ازبکستان، رستم عظیم اف ۵۶ ساله وزیر اقتصاد و رستم عنایت اف ۷۲ ساله رئیس کمیته امنیت ملی این کشور از گزینه های احتمالی ولی جدی جانشینی اسلام کریموف محسوب می شوند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در پیامی، درگذشت اسلام کریموف را به مردم ازبکستان و خانواده وی تسلیت گفته و آروزی موفقیت برای جانشین او کرده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *