• انتشار: ۷ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۵:۳۰
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 10378
پرینت

دوستم انتقاد شدیدی از رئیس جمهوری کرد

عبدالرشید دوستم، معاول رئیس جمهوری از انتصاب نکردنش به عنوان سرپرست ریاست جمهوری در غیاب رئیس جمهور به شدت واکنش نشان داده است.

آقای دوستم که این روزها برای مقابله با شورشیان طالب به شمال کشور رفته است، در مصاحبه ای با یک تلویزیون محلی گفته است که این عمل رئیس جمهوری به او برخورده است.

چندی پیش محمد اشرف غنی برای شرکت در نشست سران سازمان شانگهای به ازبکستان رفت ولی به جای خودش سرپرستی تعیین نکرد.

براساس ماده شصتم قانون اساسی، “معاون اول رئیس جمهور در حالت غیاب، استعفا و یا وفات رئیس جمهور، مطابق به احکام مندرج قانون اساسی، عمل می‌کند”.

ظفر هاشمی از سخنگویان ارگ به خبرنگاران گفت بود که رئیس جمهوری با استفاده تکنولوژی ارتباطی می‌تواند از خارج هم کشور را اداره کند.

آقای دوستم گفته که کوشش می‌کنند که “پایگاه اجتماعی” او را تضعیف کنند – کاری که به باور او، “تکرار اشتباه حکومت‌های گذشته” است.

گفتنی است که معاون اول ریاست جمهوری در عین زمان رهبر یکی از پرنفوذترین احزاب سیاسی افغانستان است. او گفته که هرچند به موقعیت اجتماعی خود نسبت به معاونیت اول ریاست جمهوری اهمیت بیشتری قایل است، اما این به معنای آن نیست که سهمی در قدرت نداشته باشد.

معاون اول ریاست جمهوری حکومت وحدت ملی را متهم به تقسیم ۵۰ -۵۰ کرده است و می گوید که حتی یک پست پایین دولتی را نیز تقسیم می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *