• انتشار: 4 نوامبر 2019
  • ساعت: 16:17
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39282
پرینت
والی فاریاب:

ده ها تروریست خارجی در ولایت فاریاب جابه جا شده اند

والی فاریاب می گوید جابه جا شدن ده تروریست خارجی در سه ولسوالی این ولایت نگرانی های امنیتی را افزایش داده است.

نقیب الله فایق والی فاریاب امروز دوشنبه(۱۳عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت تروریستانی که شمار شان دستکم به ۴۰ تن می‌رسند در ولسوالی‌های المار، گرزیوان و کوهستان  این ولایت در ساحات زیر نفوذ طالبان جای گرفته‌اند.

او افزود، این افراد با فامیل‌های شان همراه هستند مهارت‌های  نظامی از جمله تک تیر اندازی و پرتاب هاوان را به جنگ‌جویان طالبان آموزش داده و بعضا خود به گونه مستقیم علیه نیروهای ارتش جنگ می‌کنند.

او از عبدالعزیز پسر طاهر یلداش رهبر تحریک اسلامی ازبکستان نام برد که در جمع این تروریستان در ولسوالی المار ولایت فاریاب جابجا شده است.

آقای فایق تصریح کرد بر اساس معلومات کشفی، این افراد از برخی فرماندهان گروه طالبان امکانات و تجهیزات نظامی دریافت می‌کنند، اما با گروه داعش همنوایی بیشتر دارند.

او تاکید کرد تاکنون این افراد پرچم داعش را بالا نکرده‌اند.

والی فاریاب جابجایی اتباع خارجی را در فاریاب تهدید آمیز برای امنیت این ولایت ارزیابی کرده از تقویت دوباره گروه داعش در ولایت‌های شمالی کشور ابراز نگرانی کرد.

او جابجایی این تروریستان در ساحات تحت نفوذ گروه طالبان که به گفته‌ای وی راه اندازی عملیات‌های تصفیه‌ای زمینی را ناممکن کرده خطر آفرین توصیف کرد.

به گفته‌ای او، علمیات‌های هوایی برای رفع تهدید این تروریستان در هفته‌های اخیر راه اندازی شده است؛ اما آماری در دست نیست که چه تعداد از آنان از بین رفته‌اند.

سالهای پیش ولایت فاریاب و جوزجان شاهد حضور و فعالیت چشم‌گیری اتباع خارجی بودند که زیر چتر داعش عمل می‌کردند، اما در یک سال اخیر و پس از تسلیم شدن دسته جمعی جنگجویان داعش مستقر در جوزجان به نیروهای امنیتی، حضور این افراد در شمال کاهش یافته بود.

حضور دوباره اتباع خارجی در شمال غرب کشور پس از آن نگرانی خلق کرده که ابوبکر البغدادی رهبر خود خوانده گروه تروریستی داعش هفته پیش توسط نیروهای ویژه امریکا در سوریه کشته شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *