• انتشار: ۱۵ میزان ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۷:۴۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3282
پرینت

ده ها آموزگار در بامیان شش ماه معاش نگرفته است

شماری از آموزگاران مکاتب بامیان از آنچه که آنان کوتاهی ریاست معارف این ولایت در پرداخت معاش(حقوق) شان می خوانند، به شدت انتقاد کرده اند.

آنان می گویند که ده ها آموزگار در این ولایت، از ماه حمل/فروردین سال جاری تا کنون معاش نگرفته اند.

اسماعیل از آموزگاران مکتب متوسطه “خاکدره بیگل” ولسوالی سیغان بامیان به خبرگزاری رها گفت:” از شش ماه اخیر معاش ۲۰ از تن از آموزگاران رسمی و غیر رسمی پرداخت نشده است.

او می گوید که این آموزگاران چندین بار به مدیریت معارف ولسوالی سیغان مراجعه کردند اما این اداره، بنابر دلایل نامعلوم از پرداخت معاش آنان خودداری کرده است.

اسماعیل افزود که این مشکل را بارها با ریاست معارف بامیان نیز در میان گذاشته اما به گفته او؛ گویا کسی نیست تا به این مشکل رسیدگی کند.

فساد در ریاست، عامل اصلی

اسماعیل با انتقاد از ضعف مدیریتی در ریاست معارف بامیان بیان داشت که وجود فساد اداری در این اداره سبب شده است تا نه تنها معاش آموزگاران پرداخت نشود بلکه به مشکلات دیگر آنان نیز توجهی صورت نگیرد.

اوگفت: “مسئولان در ریاست معارف بامیان و مدیریت های آن در ولسوالی ها، در پرداخت معاش آموزگاران بازنشسته متهم به اختلاس هستند و از همین رو بیشتر تلاش می کنند تا مشکل خودشان را حل کنند و مشکلات آموزگاران برای آنان اهمیتی ندارد.”

این آموزگار هشدار داد؛ چنانچه معاش او و همکارانش به زودی پرداخت نشود، آنان ناچارند دروازه های مکاتب را ببندند و به شغل دیگری رو آورند.

به گفته او هم اکنون نیز برخی از آموزگاران به دلیل اینکه با گذشت چندین ماه معاش نگرفته اند، انگیزه شان برای ادامه تدریس در مکاتب را از دست داده اند که این امر می تواند برکیفیت معارف در بامیان به شدت تاثیر منفی بگذارد.

واکنش اداره محلی

ریاست معارف بامیان از اداراتی است که همواره مورد انتقاد باشندگان و فعالان مدنی این ولایت قرار داشته است.

آنان بارها رئیس معارف این ولایت را به دست داشتن در فساد گسترده اداری و ضعف مدیریتی متهم کرده و برعلیه او اعتراض کرده اند.

این اما نخستین بار است که آموزگاران برخی از مکاتب بامیان از وجود فساد اداری در اداره معارف این ولایت خبر داده اند.

با این حال عبدالرحمن احمدی سخنگوی والی بامیان به خبرگزاری رها گفت که اداره محلی این ولایت از اعتراض آموزگاران آگاه است و برای حل هرچه زودتر مشکل آنان اقداماتی را نیز انجام می دهد.

به گفته او، براساس مکتوبی که به تازگی از سوی وزارت مالیه کشور به اداره محلی بامیان فرستاده شده است، معاش آموزگاران معترض در ظرف سه تا چهار روز آینده از طریق نهاد های مربوطه پرداخت خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *