• انتشار: ۲۸ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۰۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20132
پرینت

ده‌ها نهاد مدنی خواستار مشخص شدن تقویم انتخابات شدند

ده‌ها نهاد جامعه مدنی در اعتراض به طولانی شدن زمان برگزاری انتخابات و تمدید نمایندگی توسط رئیس جمهوری در مقابل شورای ملی تحصن کردند.

آنان در اعتراضی که امروز دوشنبه برگزار کرده بودند، گفتند که حکومت وحدت ملی در تبانی با اکثریت اعضای مجلس خانه ملت را گروگان گرفته اند.

سید رشاد هاشمی، از برگزار کنندگان این اعتراض گفت که دو سال از انتصابی شدن اعضای پارلمان می گذرد، اما به خاطر راه اندازی بازی با سرنوشت مردم و نیز تامین منافع تیمی، حکومت هیچ نوع اراده جدی به خاطر راه اندازی انتخابات ندارد.

آقای هاشمی افزود، دولت هراس از آن دارد که ممکن نمایندگان دور بعد با اندیشه کمک به مردم وارد مجلس شوند به سیاست های غلط دولت پشت پا بزنند و مشروعیت دولت را زیر سوال ببرند.

وی ادامه داد، بدون شک نمایندگان انتخابی مردم تلاش های پیگیر و دادخواهی های جدی به خاطر جوابگو ساختن حکومت، اولویت هایی خواهند داشت.

بعد از به چالش کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای ملی نیز برگزار نشد و دولت وحدت ملی نیز وعده سپرده بود که سال گذشته انتخابات را برگزار کند اما به دلایل ناموجه این انتخابات به تعویق افتاد.

در سال جاری نیز سران دولتی گفته اند که انتخابات را تا آواخر تابستان برگزار خواهند کرد، اما هیچ زمینه سازی در این قسمت صورت نگرفته و کمیسیون ها نیز آمادگی ندارد.

پیش از این نیز نهادها انتخاباتی نیز نگرانی خود را اعلام کرده بودند و گفتند که در سال جاری خورشیدی نیز ممکن نیست انتخابات برگزار شود.

دولت، تامین بودجه، تعیین اعضایی کمیسیون و نحوه برگزاری انتخابات را همواره مانع برگزاری انتخابات می داند.

سید رشاد هاشمی اما می گوید که اگر دولت معاش و امتیازات نمایندگان انتصابی را برای شش ماه قطع کند، به طور قطعی بودجه انتخابات تامین می شود. به باور وی گفته های دولت بهانه ای بیش نیست.

سخنرانان امروز همچنین می گفتند که در شرایطی که افغانستان قرار دارد، داشتن پارلمان انتخابی، کارا و صادق یکی از اساسی ترین اولویت ها به خاطر تکمیل ارکان دولت بوده و نیز باعث اعتبار برتر افغانستان نزد نهادهای بین المللی می شود.

انان همچنین گفتند که کمیسیون انتخابات مکلف است تا تقویم انتخابات پارلمانی را هرچه زودتر اعلان نماید.

گفتنی است که در اعتراض امروز ۲۰ نهاد جامعه مدنی، روند استقامت ملی، تغییر و تحول، فصل نوین شرکت کرده بودند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *