• انتشار: 22 می 2018
  • ساعت: 17:45
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 28422
پرینت

دهلیز هوایی کابل – استانبول افتتاح گردید

دهلیز هوایی کابل – استانبول امروز (سه شنبه) توسط مقامات تجاری و سفیر کشور ترکیه در افغانستان در میدان هوایی کابل افتتاح گردید.

دفتر مطبوعاتی وزارت صنعت و تجارت می گوید که دهلیز هوایی کابل – استانبول قبل از ظهر امروز (سه شنبه) با حضور همایون رسا وزیر صنعت و تجارت، نصیراحمد درانی وزیر زراعت، اوغوزخان ارتغرل سفیر ترکیه مقیم کابل، عتیق الله نصرت رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان و شماری از اعضای بخش خصوصی در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی افتتاح گردید.

همایون رسا در افتتاح این دهلیز هوایی گفت که «جای بسیار خوشحالی است که نخستین دهلیز هوایی میان کشور دوست ترکیه و افغانستان و چهارمین دهلیز هوایی کشور با کشورهای مختلف افتتاح و پرواز آن آغاز می شود.»

وی همچنین افزود با وجودی که افغانستان طی سال های متمادی بیلانس تجارتی غیر متوازن داشته، اما در نتیجه تلاش های پیگیری چهار سال گذشته (۲۰۱۴/۲۰۱۷) کسر بیلانس تجارتی به صورت قابل ملاحظه تصریح گردیده است.

آقای رسا همچنین علاوه کرد حکومت وحدت ملی تلاش نموده تا با ایجاد تنوع و بدیل در راه های صادراتی مانند راه لاجورد و افتتاح دهلیزهای میان کابل- دهلی، کابل- ممبی، کابل- آستانه به چالش کسر بیلانس تجارت تا حدود زیادی رسیدگی نمایند.

وی گفت که تاکنون بیش از ۲۰ میلیون دالر آمریکایی اقلام متعدد صادراتی کشور از طریق دهلیزهای هوایی به خارج از کشور صادر شده است.

وزیر صنعت و تجارت در مورد افتتاح دهلیز هوایی کابل- استانبول گفت که برای بار اول مقدار ۱۵ تن از تولیدات کشور که شامل قالین و میوه خشک می باشد از طریق این دهلیز به کشور ترکیه صادر می شود.

آقای رسا همچنین گفت که در آینده نزدیک و با امضای موافقتنامه جدید تجارتی صدور امتعه افغانی به کشور ترکیه به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

قابل یادی آوری است که میزان صادرات کشور در سال گذشته از ۶۱۴ میلیون دالر به ۷۸۴ میلیون دالر افزایش یافت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *