• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۱:۱۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 26796
پرینت

دفتر «نی»: وضعیت دسترسی به اطلاعات در حوزه غرب فجیع است

مسئولان در دفتر «نی» یا دفتر حمایت از رسانه‌ های آزاد افغانستان از وضعیت بد دسترسی به اطلاعات در ولایات حوزه غرب کشور خبر داده و از این ناحیه ابراز نگرانی کردند.

مجیب خلوتگر، رئیس دفتر نی، روز گذشته در یک نشست خبری وضعیت دسترسی به اطلاعات در حوزه غرب را با توجه به بررسی ‌هایشان فجیع خوانده و از این وضعیت اظهار نگرانی کرد.

آقای خلوتگر افزود که بیشتر موانع فرا راه دسترسی به اطلاعات از طرف حکومت برای خبرنگاران خلق شده ‌است.

او حاشیه روی ‌های سخنگویان و مقامات دولتی، نادیده گرفته شدن رسانه ‌های محلی از سوی مقامات، عدم پاسخگوی نیمی از مقامات ملکی و نظامی به سوالات خبرنگاران در غرب کشور بویژه ولایت هرات را یک فاجعه خواند.

موصوف افزود یافته ‌های دفتر نی نشان می ‌دهد که در ولایت فراه سخنگوی یک مقام بلند پایه دولتی بصورت تلویحی از دادن اطلاعات به خبرنگاران منع شده است.

به گفته او، این وضعیت در ولایات بادغیس و نیمروز نیز حاکم است.

اما آقای خلوتگر وضعیت دسترسی به اطلاعات در ولایت غور را نسبت به دیگر ولایات حوزه غرب بهتر خوانده و دلیل این بهبود نسبی وضعیت را قدرتمند بودن جامعه مدنی در آن ولایت عنوان کرد.

رئیس دفتر نی در ادامه گفت: «رفتن بطرف دموکراسی و آزادی، بدون دسترسی به اطلاعات و رسانه‌ ها امکان ندارد و این وضعیت صدمه بزرگی به وجهه حکومت و همکاران جهانی‌ اش وارد می ‌کند.»

او همچنین خاطر نشان ساخت که در حال حاضر قرن اقتدار واژه ‌هاست و رسانه ‌ها با صدای واحد و یک اجماع برای ختم این وضعیت بر حکومت فشارها را بیشتر کنند، و در صورت عدم پاسخگویی در نهایت می ‌تواند صدای حکومت را تحریم نمایند.

در همین حال همایون نظری، مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران در هرات نیز افزایش محدودیت ‌ها سر راه روند دسترسی به اطلاعات را در این اواخر تایید کرده و نگرانی خویش را از این وضعبت اعلان نمود.

وی همچنان از کارایی کمیته مصئونیت خبرنگاران در مرکز کشور راضی نبوده و گفت: «این کمیته به جای اینکه امنیت و مصئونیت خبرنگاران را تامین کند انسجام آنان را با خطر مواجه کرده است.»

به گفته او، کمیته مصئونیت خبرنگاران با رهبری آقای سرور دانش معاون رئیس جمهور کشور در راستای چند دستگی خبرنگاران کار کرده که این خود امنیت خبرنگاران را با خطر مواجه می ‌کند.

این در حالی ‌ست که در گذشته نیز اکثر خبرنگاران از وضعیت بد دسترسی به اطلاعات و نگاه تبعیض گونه برخی مقامات نسبت به برخی رسانه ها شاکی بودند اما مقامات حکومتی همواره ادعای همکاری با رسانه ‌ها را عنوان می‌ کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *