• انتشار: 26 جولای 2016
  • ساعت: 09:27
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11445
پرینت

دفتر حمایت از کودکان، تلفات کودکان در ۶ ماه اخیر را نگران کننده و بازگشت به عقب خواند

دفتر بین المللی حمایت کودکان در پیوند به نشر گزارش سازمان ملل در کابل گفت که “این یافته ها واقعا تکان دهنده اند و پیشرفت هایی را که در راستای حقوق و زندگی کودکان را که به آن نایل شده ایم به خطر می اندازند.”

دفتر حمایت کودکان با نشر خبرنامه گفته است که این وضعیت را یک عقب گرد است.

در خبرنامه امده است که انا ماریا لاکسین رییس دفتر بین المللی حمایت اطفال در افغانستان در مورد این گزارش میگوید: “دفتر حمایت کودکان هر نوع حمله بر کودکان را جدآ محکوم می کند و از همه جوانب درگیر میخواهد تا محافظت افراد غیر ملکی به خصوص محافظت کودکان را اولویت خود بدانند.”

وی همچنین می گوید که بر علاوه  کشتار و زخمی ساختن اطفال، حمله به غیر نظامیان پیامد های ناگواری روی زندگی اطفال بازمانده نیز دارد و منجر به مشکلات روانی و تاثیرات دراز مدت روی رشد آنها میگردد.

به گفته رییس دفتر حمایت از کودکان، اگر مادر یا پدری به قتل می رسد و یا زخمی می شود همه فامیل از این حادثه متاثر میگردند. این خانواده ها نان آوران خود را از دست میدهند”.

او علاوه کرد: “اطفال قربانیان بی گناه جنگ اند و هیچ سهمی در به وجود آوردن جنگ ندارند. کودکان باید در جریان درگیری ها محافظت شوند”.

از شروع سال ۲۰۱۶ تا ماه جون نزدیک به ۴۰۰ کودک از اثر نا امنی ها جان های خود را از دست داده اند و ۱۱۲۱ کودک زخمی شده است.

دفتر حمایت کودکان می گوید از سال ۲۰۰۹ بدینسو که سازمان ملل از این آمار و ارقام گزارش می دهد، تا به حال این رقم تکان دهنده ترین و بیشترین آمار تلفات در میان کودکان را نشان می دهد.

گزارش سازمان  ملل نشان می دهد از هر سه غیر نظامی که در طول شش ماه گذشته کشته و یا زخمی شده اند یک آن کودکان هستند. بر اساس این آمار، تعداد کشته و زخمی شدگان در میان کودکان نظر به شش ماه اول سال گذشته ۱۸٪  افزایش  یافته است.

آمار یوناما نشان می دهد که تلفات غیر نظامیان از شروع جنوری ۲۰۱۶ الی  جون ۲۰۱۶به ۵۱۶۶ نفر میرسد که این آمار۵٪ رشد را در مقایسه به سال گذشته نشان میدهد.

بر علاوه تلفات غیر نظامیان نا امنی ها همچنان باعث بیجا شدن تعداد زیادی از خانواده ها شده اند.  بیشتر از ۱۵۵۰۰۰ افغان در طول شش ماه گذشته بیجا شده اند که این آمار ۱۰٪ بیشتر از آمار سال گذشته میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *