• انتشار: 29 دسامبر 2015
  • ساعت: 22:56
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 5603
پرینت

دست کم ۱۱۰ خبرنگار در سال ۲۰۱۵ کشته شده است

سازمان خبرنگاران بدون مرز امروز سه شنبه در گزارش سالانه خود اعلام کرد که از آغاز سال ۲۰۱۵ تاکنون ۱۱۰ خبرنگار در جهان کشته شده است که بیشتر این تعداد مربوط به مناطقی است که از ثبات و امنیت بالایی برخوردار بوده اند.

این سازمان در گزارش خود نوشت ۶۷ خبرنگار در سال ۲۰۱۵ هنگام انجام وظیفه خود کشته شده اند.

این سازمان همچنین عراق و سوریه را خطرناکترین کشورها برای خبرنگاران عنوان کرد که در جریان سال ۲۰۱۵، یازده خبرنگار در عراق و ۱۰ خبرنگار در سوریه کشته شدند. فرانسه در این گزارش پس از حمله گروه داعش به مجله طنز شارلی ابدو رتبه سوم را به خود اختصاص داد که در این رویداد ۸ خبرنگار کشته شد.

خبرنگاران بدون مرز همچنین نوشتند که ۴۳ خبرنگار دیگر در سطح جهان به دلایل نامعلومی در سال ۲۰۱۵ کشته شدند، همچنین ۲۷ خبرنگار غیرحرفه ای مردمی به همراه ۷ کارمند رسانه ای در همین سال کشته شدند.

این سازمان با بیان اینکه افزایش خشونت ها علیه خبرنگاران نشان دهنده شکست در تامین امنیت برای کارکنان رسانه ای می باشد از سازمان ملل متحد خواستند که در این خصوص اقدامی جدی نماید.

گروه های غیر دولتی

این گزارش همچنین از افزایش نقش گروه های غیر دولتی چون داعش در افزایش خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرد.

بنا بر این گزارش، در سال ۲۰۱۴، دو سوم از خبرنگاران در مناطق جنگی کشته شدند، اما در سال ۲۰۱۵، دو سوم از خبرنگاران در مناطق امن و کشورهای دارای ثبات کشته شده اند.

کریستوف دیلوره سرمنشی سازمان خبرنگاران بدون مرز گفت گروه های غیر دولتی مسئولیت بیشترین خشونت ها علیه خبرنگاران را به عهده داشته است.

وی افزود “۱۱۰ خبرنگار امسال کشته شدند که نیاز به پاسخی فوری می باشد. نماینده ای ویژه از سوی سازمان ملل متحد برای تامین امنیت خبرنگاران بدون تاخیر باید تعیین گردد.”

سازمان فرانسوی خبرنگاران بدون مرز گفت که از سال ۲۰۰۵ تاکنون دست کم ۷۸۷ خبرنگار به طور مستقیم مورد حمله قرار گرفته و کشته شده اند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *