• انتشار: 3 اکتبر 2015
  • ساعت: 16:59
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 3161
پرینت
وزارت مخابرات:

در ۱۰ روز بیش از ۸۲ میلیون افغانی مالیات خدمات مخابراتی جمع آوری شده است

وزارت مخابرات و تکنالوژی می گوید که سیستم جمع آوری مالیات از مشترکان تلفون همراه بسیار شفاف است و در این مدت ۸۲٫۹ میلیون افغانی مالیات خدمات مخابراتی جمع آوری شده است.

عبدالرزاق وحیدی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در نشستی که به منظور شفافیت مالیات خدمات مخابراتی برگزار شده بود، گفت: جمع آوری مالیات بر اساس یک سیستم شفاف و پاسخگو صورت می گیرد.

آقای وحیدی افزود، وزارت مخابرات در ابتدا با مشکلاتی مواجه بود اما با تلاش های فراوان و نشست با مسئولان شرکت های مخابراتی یک سیستم شفاف و دقیق در اختیار وزارت قرار گرفت.

به گفته وی در روز عرفه، اول عید قربان و دوم عید قربان به ترتیب ۱۰، ۱۵ و ۱۳ میلیون افغانی مالیات از خدمات مخابراتی جمع آوری شده است.

بر اساس یافته های وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بیش از ۷۶ درصد مشترکان کارت های اعتباری ۵۰ افغانی استفاده می کنند که ۶۲ درصد مالیات دهندگان را تشکیل می دهند.

لازم به ذکر است که این مقدار مالیات طی این چند روز در حالی جمع آوری می شود که عده ای زیاد از شهروندان از روند جمع آوری مالیات و نبود شفافیت نگران اند.

این شهروندان می گویند که وزارت مخابرات تمامی شماره هایی که توسط مشترکان استعمال می شود ندارد و ممکن است که مقداری از مالیات ها به جای غیر از خزانه دولت واریز شود.

وزیر مخابرات اما می گوید که این وزارت سیستم نظارتی دقیقی از مشترکان تلفون همراه شرکت های مخابراتی دارد.

آقای وحیدی همچنان از مشترکان تلفون همراه نیز خواست که برای شفافیت بهتر و همکاری با وزارت مخابرات “شماره کریدت کارت* سریال نمبر کارت* مبلغ افزوده شده#” را به شماره ۹۹۷ بفرستند تا عملکردهای شرکت های مخابراتی نیز مشخص شود.

وزیر مخابرات افزود که اگر شرکت های مخابراتی با وزارت مخابرات به صورت صادقانه کار نکنند با برخوردهای جدی مواجه خواهند شد.

وی وعده سپرد که تا چند ماه آینده به صورت دقیق و شفاف تمامی مشخصات و مالیات های جمع آوری شده را از طریق وبسایت وزارت در اختیار شهروندان قرار دهد.

گفتنی است که وزیر مخابرات در قسمت کیفیت و قیمت های خدمات های شرکت های مخابراتی نیز وعده داد که در چند ماه آینده بهبود خواهد یافت.

شایان ذکر است که شرکت های مخابراتی در کشور حدود ۲۴ میلیون مشترک دارند که اگر به صورت درست مدیریت شود مالیات هنگفتی به خزانه دولت واریز می شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *