• انتشار: 7 اکتبر 2015
  • ساعت: 10:29
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3255
پرینت
فعالان مدنی بلخ:

در کندز فاجعه بزرگ انسانی جریان دارد

ده ها تن از شهروندان شهر مزار شریف و فعالان مدنی کندز به منظور کمک به آسیب دیدگان کندز خیمه ای در روضه حضرت علی (ع) بر پا کردند.

 

آنان خواستار کمک هر چه زودتر و جدی مردم، حکومت و نهاد های امداد رسان به قربانیان شدند.

عنایت الله خلیق، مسؤول خانه رسانه ای و معاون شبکه مشارکت نهاد مدنی ولایت کندز می گوید: “در کندز یک فاجعه بزرگ انسانی جریان دارد. همزمان مرکز شهر کندز به یک شهر جنگی تبدیل شده است.”

آقای خلیق افزود، از یک هفته به این سو در کوچه و پس کوچه های کندز بار ها جنگ صورت گرفته و در این جنگ از سلاح های سبک و سنگین استفاده می شود و بیشتر قربانیان افراد ملکی اند.

این در قطعنامه از دولت خواستند که کمک رسانی عاجل غذایی و صحی را انجام دهد، افرادی که مورد تهدید جدی قرار دارند نجات دهد، به بیجا شدگان شدن کمک شود و شهر کندز را هر چه زودتر پاکسازی کنند.

نزدیک به ده روز پیش شهر کندز توسط گروه تروریستی طالبان سقوط کرد اما بعد از سه روز نیروهای امنیتی کنترول شهر را به دست گرفتند. اما هنوز به گفته شهروندان کندزی وضعیت به حالت عادی برنگشته است.

در همین حال فعالان مدنی ولایت بلخ نیز می گویند که آنها این خیمه ای بر افراشته شده را تا وقتی که کمک برای قربانیان ضرورت باشد بر پا خواهند داشت.

همچنان در متن بیانیه فعالین مدنی بلخ آمده است که: همبستگی و وفاق افغان ها را، اصل اساسی پیروزی در این جنگ دانسته و حمایت خود را از دولت و نیرو های نظامی کشور که شجاعانه در برابر تروریستان و دشمنان افغانستان در کندز و دیگر نقاط کشور ایستادگی نموده و مینمایند، ابراز میدارد.

از سوی دیگر آنها خواستار توجه دولت بر تعداد زیادی از مدارس دینی افغانستان در نقاط مختلف و مخصوصاً در نقاط دور دست کشور شدند.

همچنان آنها از وزارت معارف، وزارت تحصیلات عالی و وزارت حج و اوقاف خواستند تا نصاب تعلیمی را مطابق با معیار های اسلامی و نیاز های امروز جامعه را تدوین نمود و از اجرای ان مراقبت جدی نمایند.

راویان رویداد کندز

روز دوشنبه ۶ میزان، طالبان به طور ناگهانی در حدود ساعت ۳ بامداد در شهر داخل شدند و تا پایان همان روز طالبان توانستند تمام شهر کندز را اشغال کردند، نیروهای امنیتی بدون مقاومت شهر را به طالبان سپردند.

شهروندان کندز بسیار وحشت زده شدند و مجال فرار هم نداشتند و تنها شاهد ان بودن که طالبان با لیست شان پشت دروازه های مردم رفتند و آنان را از خانه هایشان بیرون کردند و از بین بردند.

باشندگان کندزی می گویند، طالبان مردم ملکی را هم مجبور ساخته بودند، تا افرادی که در دفاتر دولتی و غیر دولتی ایفای وظیفه می نمایند را شناسایی و به آنان معرفی کنند.

برخی از مردم هم  به خاطر حفظ جان شان مجبور به همکاری با طالبان می شدند.

این گفته در حالی ایراد می شود که مقام های امنیتی در نشست های خبری گوناگون گفته اند که کنترول شهر به صورت کامل در اختیار دولت است و گروه تروریستی طالبان قدرت مانور/ خودنمایی ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *